Niektorí Slováci zaplatia za byt vyššie dane až o 60 percent

0
398

BANSKÁ BYSTRICA 26. decembra (WEBNOVINY) – Za vlastníctvo bytu alebo domu vo Zvolene bude tamojšia samospráva od nasledujúceho roka inkasovať od občanov viac.

Rozhodlo o tom zvolenské mestské zastupiteľstvo ešte koncom novembra, keď schválilo zvýšenie sadzieb dane z nehnuteľností, a to za byty priemerne o 60 a za rodinné domy o 50 percent.

Rozdielne zvýšenie podľa zón

Konkrétne v III. zóne, kam patrí väčšina územia Zvolena, sa sadzba za byty zvýšila z 0,140 na 0,222 eura za štvorcový meter podlahovej plochy a sadzba za domy z 0,190 na 0,287 eura za štvorcový meter zastavanej plochy ročne.

V II. zóne sú nové sadzby 0,288 eura pri bytoch a 0,330 eura pri domoch a v I. zóne, respektíve v centre Zvolena, sú 0,335 eura pri bytoch a 0,370 pri domoch.

Pri viacpodlažných domoch zostáva príplatok za každé ďalšie podlažie okrem prvého nadzemného vo výške osem centov.

Vlastníci starší ako 70 rokov, v hmotnej núdzi alebo ťažko zdravotne postihnutí budú mať aj naďalej daň za byty aj domy zníženú o polovicu.

Drahší bude aj poplatok za komunálny odpad

Ako uviedla vedúca ekonomického odboru mestského úradu vo Zvolene Alena Gáborová, zo zvýšených sadzieb daní očakáva mesto o 41 900 eur vyššie príjmy do rozpočtu, konkrétne 12 900 z daní za byty a 29 000 z daní za rodinné domy.

Okrem daní za nehnuteľnosti sa Zvolenčanom zvyšuje aj poplatok za komunálny odpad, konkrétne z 23 na 25 eur na osobu ročne.

„Táto položka vo výdavkoch rozpočtu obsahuje všetky náklady spojené s vývozom a uložením komunálneho odpadu, separovaním zložiek komunálneho odpadu, jarným a jesenným čistením, zberom problémových látok, likvidáciou nepovolených skládok,“ uviedla Gáborová.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.