Smrti veľvyslanca USA v Líbyi pred dvomi rokmi mohli predísť

0
412

WASHINGTON 16. januára (WEBNOVINY) – Útokom na americký konzulát v líbyjskom Bengází a priľahlej pobočke americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) z 11. septembra 2012, pri ktorých zahynuli štyria Američania vrátane veľvyslanca Christophera Stevensa, bolo možné zabrániť. Uvádza sa to v najnovšej správe amerického Senátu zverejnenej vo stredu. Členovia výboru pre spravodajské služby prišli k tomuto záveru po sérii vypočúvaní a rozhovorov s účastníkmi útoku, ktorí ho prežili.

"Americké ministerstvo zahraničných vecí malo významnejším spôsobom zvýšiť bezpečnostné opatrenia v Bengází na základe zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie," uvádza sa v 85-stranovom dokumente. Podľa amerických médií tak zodpovednosť za obete senátori prisúdili vtedajšiemu vedeniu ministerstva zahraničných vecí a správa ešte môže mať politickú dohru aj pre súčasnú administratívu prezidenta Baracka Obamu.

Útoky sa stali počas násilného protiamerického protestu, ktorý vyvolal kontroverzný film Nevinnosť moslimov urážajúci islam. Pôvodne sa preto predpokladalo, že Stevensa a troch ďalších Američanov zabili demonštranti, neskôr sa však ukázalo, že išlo o plánovanú akciu militantov napojených na teroristickú sieť al-Kájda. Ozbrojenci najskôr vtrhli do sídla konzulátu v Bengází a spolu so Stevensom zabili aj ďalšieho diplomata. O niekoľko hodín neskôr zaútočili aj na neďalekú pobočku CIA a zabili dvoch tamojších členov ochranky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.