Menový fond predpovedá rýchlejší rast svetovej ekonomiky

0
443

WASHINGTON 16. januára (WEBNOVINY) – Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva, že rast globálnej ekonomiky v tomto roku zrýchli, hoci deflácia je "zvyšujúcim sa rizikom“.

Hospodársky rast však zostáva pod úrovňou, ktorú politickí predstavitelia považujú za optimálnu. Šéfka MMF Christine Lagardeová vyjadrila obavy z toho, že rast cenovej hladiny je nízky. "Ak je inflácia džin, potom je deflácia strašiak, proti ktorému musíme rázne bojovať,“ povedala Lagardeová.

Miera inflácie, ktorá je výrazne pod hranicou dvoch percent z dlhodobejšieho hľadiska so sebou prináša riziká, pretože môže spôsobiť pokles miezd a aj dopytu a oslabiť ekonomiku. Podľa Lagardeovej by mali byť centrálne banky opatrné a mali by obmedzovať stimulačné programy až vtedy, keď ekonomika stojí na pevných základoch.

Christine Lagardeová zároveň vyhlásila, že obmedzenie stimulov zo strany amerického Federálneho rezervného systému (Fed) nemusí rozrušiť trhy v prípade, že bude postupné. "Neočakávame rozsiahle, tvrdé a vážne dôsledky,“ povedala šéfka MMF. Fed sa v decembri minulého roka rozhodol pristúpiť k obmedzeniu programu stimulov pre americkú ekonomiku. Americká centrálna banka tak nakupuje aktíva v hodnote 75 mld. USD mesačne, kým pôvodne nakupovala cenné papiere v hodnote 85 mld. USD mesačne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.