Silvio Berlusconi prišiel o kreslo v talianskom Senáte

0
283

RÍM 27. novembra (WEBNOVINY) – Členovia hornej komory talianskeho parlamentu v stredu večer odhlasovali vylúčenie expremiéra Silvia Berlusconiho zo svojich radov.

Jeho vylúčenie potvrdil predseda Senátu Pietro Grasso. Senátori tak reagovali na októbrový verdikt odvolacieho súdu v Miláne, ktorý Berlusconimu zakázal výkon verejných funkcií na dva roky v súvislosti s daňovými únikmi.

Za tie by mal stráviť rok vo väzení, čo si však vzhľadom na vysoký vek odpyká formou verejnoprospešných prác. Verdikt bol vôbec prvým svojho druhu v prípade trojnásobného expremiéra a jedného z najbohatších Talianov.

Berlusconi je trojnásobným expremiérom a jedným z najbohatších Talianov. Jeho život a kariéra je však pretkaná škandálmi, sexuálnymi aférami, mnohými súdnymi procesmi, ale i viacerými kontroverznými výrokmi.

Napriek tomu sa na Apeninskom polostrove stále teší veľkej popularite, čo dokazuje februárový volebný úspech stredopravicovej koalície, na čele ktorej stál práve 77-ročný rodák z Milána.

Deň trpkosti a smútku pre demokraciu

Taliansky expremiér Silvio Berlusconi považuje svoje vylúčenie z hornej komory parlamentu pre daňové podvody za „deň trpkosti a smútku pre demokraciu“. Vyjadril sa tak pred niekoľkotisícovým davom podporovateľov, ktorí ho v stredu prišli podporiť priamo k jeho rímskej rezidencii. Kontroverzný líder tiež krátko pred rozhodnutím Senátu prisľúbil, že napriek vylúčeniu zostane v politike a bude „pokračovať v boji“.

„Nemienime sa utiahnuť do nejakého kláštora. Musíme zostať v hre. Nezúfajte, ak vodca stredovej pravice viac nebude senátorom!“ prihovoril sa Berlusconi svojim sympatizantom.

Jeden zo senátorov expremiéra prirovnal k juhoafrickému bojovníkovi proti apartheidu Nelsonovi Mandelovi a ďalší dvaja sa počas rokovania takmer pobili. Mnohí členovia Berlusconiho strany prišli na zasadnutie v čiernom oblečení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.