Severokórejčania budú v marci voliť nový parlament

0
154

SOUL 11. januára (WEBNOVINY) – Severná Kórea na jar uskutoční prvé parlamentné voľby od nástupu terajšieho vodcu Kima Čong-una v decembri 2011.

Podľa stredajšej správy oficiálnej Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA) určilo predsedníctvo Najvyššieho ľudového zhromaždenia termín hlasovania na 9. marca, podobne ako v minulosti však pôjde o prevažne formálny proces, keďže v každom zo 687 obvodov sa uchádza o mandát jediný kandidát vybraný vopred z radov Demokratického frontu za zjednotenie vlasti.

Koalícia na čele s vládnucou Kórejskou stranou práce združuje všetky politické zoskupenia v krajine, kde opozícia v bežnom ponímaní neexistuje. Parlament zvyčajne zasadá len dvakrát do roka, aby odsúhlasil štátny rozpočet alebo personálne zmeny. Súčasťou posledného zasadnutia v apríli 2013 bolo vymenovanie nového premiéra Pchaka Pchong-čua.

Voľby do severokórejského parlamentu sa opakujú každých päť rokov a naposledy sa konali v roku 2009, teda ešte za éry Kima Čong-ila, otca terajšieho vodcu Kima Čong-una. Zahraničie bude hlasovanie pozorne sledovať najmä v súvislosti s nedávnou čistkou v severokórejskej politickej elite, ktorá v decembri vyvrcholila popravou Kimovho strýka Čanga Song-tchäka odsúdeného za vlastizradu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.