Severná Kórea chce obnoviť stretávky rozdelených rodín

0
606

SOUL 24. januára (WEBNOVINY) – Severná Kórea v piatok nečakane navrhla znepriatelenému Juhu obnovenie stretávok rodín, ktoré zostali po vzájomnej vojne v 50. rokoch rozdelené, hoci len dva týždne dozadu takýto krok odmietla.

Podľa Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry sa v tejto veci kontaktovali prostredníctvom faxu pobočky Červeného kríža v oboch krajinách, pričom Juhokórejčania ponuku okamžite privítali.

Prvé stretnutie by sa malo uskutočniť po začiatku nového lunárneho roka pripadajúcom na 31. januára, Severokórejčania však ponechali partnerom voľnosť výberu.

Odporúčame aj:

KĽDR opäť navrhuje Juhu zastavenie nepriateľských aktivít

KĽDR volá po lepších vzťahoch s Juhom, jadra sa však nevzdá

KĽDR hrozí svojmu susedovi a varuje pred jadrovou vojnou

Obnovenie programu ako gesta dobrej vôle v záujme uvoľnenia cezhraničného napätia bolo pôvodne naplánované už na september, Pchjongjang ho však doteraz odkladal s poukázaním na nepriateľskú politiku Soulu.

Kórejská vojna v rokoch 1950-1953 rozdelila milióny Kórejčanov. Posledné stretnutie rozdelených rodín sa uskutočnilo v roku 2010 pod záštitou Červeného kríža. Severná a Južná Kórea sú formálne stále vo vojnovom stave, keďže konflikt v 50. rokoch sa skončil iba prímerím.

Napätie v regióne bolo v poslednom období mimoriadne vysoké v dôsledku provokácií a vojenských cvičení. Severokórejské vedenie v apríli 2013 vypovedalo takmer všetky dohody so svojím južným susedom vrátane dohody o neútočení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.