Rokovania v Ženeve sú ohrozené, sýrsky režim hrozí ukončením

0
465

DAMASK 24. januára (WEBNOVINY) – Sýria pohrozila ukončením mierových rozhovorov v Ženeve v sobotu, pričom obvinila opozičnú delegáciu z neserióznosti. Informovala o tom štátna televízia.

"Minister zahraničia Valíd Muallim povedal (vyslancovi OSN a arabskej ligy Lachdárovi) Brahímímu, že ak sa do zajtra neuskutočnia seriózne stretnutia, oficiálna sýrska delegácia z Ženevy odíde," uviedla v piatok stanica. Režim obvinil opozičnú národnú koalíciu z toho, že nie je "seriózny ani pripravený" na rokovania, ktoré sa začali už v stredu v Montreux.

Napriek štvrtkovým pokusom OSN sa nepodarilo presvedčiť delegácie, aby zasadli za jeden stôl. Námestník sýrskeho ministra zahraničia Fajsál Mukdád povedal, že opozícia robí obštrukcie. "Nechcú pracovať na mieri, prichádzajú s podmienkami," povedal novinárom.

Odporúčame aj:

Znepriatelené sýrske strany sa zatiaľ nestretnú

Vo Švajčiarsku sa začala ostro sledovaná konferencia o Sýrii

Opozícia tvrdí, že je ochotná rokovať len na základe dohody dosiahnutej na konferencii Ženeva 1 v roku 2012, ktorá vyzvala na vytvorenie prechodnej vlády. "Toto režim odmieta akceptovať," povedal Názir al-Hakim, člen opozičnej delegácie.

Vo švajčiarskej Ženeve si mali v piatok prvýkrát od vypuknutia vojny v Sýrii sadnúť za jeden rokovací stôl obe strany konfliktu. Priamymi rozhovormi medzi zástupcami sýrskej opozície a režimu prezidenta Baššára al-Asada tam má pokračovať konferencia, ktorá sa začala ešte v stredu vo švajčiarskom mestečku Montreux.

Okrem zástupcov Sýrie do Švajčiarska pricestovali aj predstavitelia 40 krajín a medzinárodných organizácií. Na rokovania nazvané Ženeva 2 má dohliadať osobitný vyslanec pre Sýriu, Alžírčan Lachdar Brahímí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.