Šéf najväčšej skládky v Európe dostal domáce väzenie

0
435

RÍM 10. januára (WEBNOVINY) – Talianska polícia vo štvrtok potvrdila umiestnenie majiteľa Malagrotty, najväčšej skládky v Európe nachádzajúcej sa neďaleko metropoly Rím, do domáceho väzenia. Manlio Cerroni prezývaný aj Kráľ odpadu je totiž vyšetrovaný pre podozrenie z ilegálneho nakladania s odpadom.

Miliardový obrat

EÚ nariadila uzavrieť jeho spornú skládku s rozlohou 250 hektárov ešte v roku 2007, stalo sa tak však až v októbri minulého roka najmä vďaka opakovanému udeľovaniu povolenia zo strany tamojších úradov. Polícia preto vyšetruje aj podiel ďalších šiestich ľudí vrátane vysokého predstaviteľa regiónu Lazio.

Cerroni je pritom na Apeninskom polostrove známy ako veľkopodnikateľ v oblasti likvidácie odpadu a jeho ročný obrat sa podľa tamojších médií odhaduje na miliardu eur.

Za odpadom je údajne mafia

EÚ sa dlhodobo sporí s Talianskom pre skládky odpadu. Pred piatimi rokmi mu pohrozil súdom pre alarmujúcu situáciu v okolí mesta Neapol, kde sa nekontrolovateľne hromadili odpadky. Za nahromadením miliónov ton odpadu údajne stoja mafiáni z Camorry.

EÚ v roku 2011 Taliansku posledné varovanie v tejto veci a pohrozil vysokou pokutou za nesplnenie nariadení, čo talianskym úradom ešte v marci 2010 prikázal Súdny dvor Európskej únie. V máji 2012 zase dala EK Talianom dva mesiace na napravenie pochybení pri nakladaní s odpadom na rímskej skládke Malagrotta, ktorá napriek mohutným protestom fungovala 30 rokov. Cerroni sa minulý rok vyjadril, že skládka ušetrila Rimanom dve miliardy eur a že do piatich rokoch má na jej mieste vyrásť park.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.