Saakašvili sa stane učiteľom, žiakmi budú budúci diplomati

0
609

MOSKVA 22. decembra (WEBNOVINY) – Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili bude prednášať na známej americkej súkromnej škole pre diplomatov.

V sobotu to potvrdila samotná Fletcherová škola práva a diplomacie spadajúca pod univerzitu Tufts, kde kontroverzný exprezident začne pracovať od januára.

Európsky spôsob vládnutia

Saakašvili, ktorý z Gruzínska po skončení druhého funkčného obdobia odišiel, bude prednášať o európskom spôsobe vlády, ale aj o súčasných medzinárodných a regionálnych záležitostiach.

Vyštudovaný právnik s diplomom z kyjevskej univerzity a s doktorátom z Kolumbijskej univerzity v stanovisku uviedol, že je touto príležitosťou veľmi poctený, cituje ho portál ruskej spravodajskej televízie RIA Novosti.

Moc vďaka ružovej revolúcii

Saakašviliho k moci v Gruzínsku vyniesla takzvaná ružová revolúcia z roku 2003. Prozápadný líder a úzky spojenec USA sa však postupne dostával pod paľbu kritiky pre svoje autoritárske praktiky.

V roku 2008 navyše zatiahol krajinu do vojny s Ruskom. Pri moci sa napriek mohutným protestom udržal, no minuloročné voľby jeho hnutie prehralo a k moci sa dostala opozícia. Saakašvilimu skončilo druhé funkčné obdobie v novembri a z najvyššej funkcie odišiel iba s 25-percentnou podporou verejnosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.