Ruský súd začal aktivistom z Greenpeace predlžovať väzby

0
346

PETROHRAD 18. novembra (WEBNOVINY) – Súd v druhom najväčšom meste Ruska v Petrohrade predĺžil za arktický protest väzbu predbežného zadržania prvému z 30 aktivistov Greenpeace o tri mesiace. Austrálčan Colin Russell tak pobudne vo väzbe do 24. februára.

Predpokladá sa, že súd postupne takýmto spôsobom rozhodne o všetkých zadržiavaných aktivistoch. Tento týždeň má totiž pred neho predstúpiť celá posádka lode Arctic Sunrise, ktorú ruské úrady zadržali 19. septembra po proteste proti chystanej ťažbe ropy v Arktíde. Pôvodný termín ich väzby by totiž vypršal 24. novembra.

Celú posádku lode Arctic Sunrise, ktorú tvorili štyria Rusi a 26 cudzincov, zadržala v septembri pobrežná stráž pri vrtnej plošine Prirazlomnaja v Barentsovom mori. Tú sa ochranári pokúsili obsadiť, aby upozornili na riziká ťažby ropy v Arktíde. Rusko následne skupinu obvinilo z pirátstva, čo skritizovalo viacero krajín, najmä Holandsko, pod ktorého vlajkou sa loď plavila.

Ruské orgány následne koncom októbra prekvalifikovali obvinenia voči aktivistom, ktorým tak už nehrozia prísne tresty za pirátstvo. Namiesto toho sú obvinení len z "výtržníctva". Zatiaľ, čo za pirátstvo v Rusku hrozí až 15-ročné väzenie, výtržníctvo môže byť potrestané najviac siedmimi rokmi za mrežami.

Jediná na kauciu

Súd v Petrohrade v pondelok prepustil na kauciu jedného z 30 aktivistov hnutia Greenpeace, ktorých zadržali za protest proti ropnej plošine v Arktíde.

Ruskej lekárke Jekaterine Zaspovej udelil kauciu vo výške dvoch miliónov rubľov (45 500 eur). Tesne predtým súd predĺžil zadržiavaciu väzbu o ďalšie tri mesiace pre ďalšieho z aktivistov, Austrálčana Colina Russella.

Tento týždeň má pred neho predstúpiť celá posádka lode Arctic Sunrise, ktorú ruské úrady zadržali 19. septembra po proteste proti chystanej ťažbe ropy v Arktíde. Pôvodný termín ich väzby by totiž vypršal 24. novembra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.