Ropný magnát Chodorkovský dostal od Putina milosť

0
630

MOSKVA 20. decembra (WEBNOVINY) – Ruské úrady v piatok prepustili bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ktorý strávil vo väzení desať rokov za daňové úniky a spreneveru. Prezident Vladimir Putin mu dnes dekrétom udelil milosť, o ktorú sám požiadal z humanitárnych dôvodov, keďže jeho matka je ťažko chorá.

“Michail Chodorkovský opustil väzenský tábor Segeža v Karelskej republike na severozápade Ruska o 12:20 (10:20 SEČ),” povedal nemenovaný bezpečnostný zdroj.

Omilostený Michail Chodorkovský len niekoľko hodín po prepustení odletel do Nemecka. Informovali o tom ruské tlačové agentúry. Chodorkovský požiadal o cestovné dokumenty, aby mohol navštíviť svoju chorú matku, ktorá sa tam lieči, uviedla agentúra RIA Novosti.

Odporúčame:

Putin chce omilostiť ropného magnáta Michaila Chodorkovského

Podľa analytikov si chce Kremeľ takto zlepšiť obraz vo svete pred nadchádzajúcimi zimnými olympijskými hrami v Soči, ktoré chce viacero svetových lídrov bojkotovať pre nedodržiavanie ľudských práv v Rusku.

Denník Kommersant v piatok napísal, že Chodorkovský požiadal o milosť pod nátlakom tajných služieb, ktoré mu hrozili ďalšími obvineniami. Predtým totiž opakovane tvrdil, že o milosť nepožiada a odslúži si zvyšok trestu.

Dnes 50-ročného Chodorkovského v roku 2005 odsúdili za daňové úniky a v roku 2010 aj za spreneveru. Z väzenia ho mali prepustiť v auguste 2014. Jeho ropnú spoločnosť Jukos úrady de facto zrušili a jej majetok v prevažnej miere prešiel na ropného giganta Rosneft. Podľa kritikov je odsúdenie Chodorkovského pomstou prezidenta Putina za jeho podporu opozície.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.