Rokovania v Kyjeve zlyhali, demonštranti sa postavia guľkám

0
414

KYJEV 23. januára (WEBNOVINY) – Rokovania medzi ukrajinskou opozíciou a prezidentom Viktorom Janukovyčom v stredu nepriniesli žiadne výsledky a opoziční lídri svojim demonštrujúcim prívržencom odkázali, aby sa pripravili na zásah polície.

Obrazom: Kyjev sa zmieta v nepokojoch, protesty už majú aj obete

Opozičný vodca Vitalij Kličko davu tisícov demonštrantov na kyjevskom Námestí nezávislosti večer povedal, že prezident nedal priamu odpoveď na ich požiadavku, aby odstúpila vláda a aby bol zrušený zákon sprísňujúci tresty za nepovolené demonštrácie. Vyjadril presvedčenie, že bezpečnostné sily sa pokúsia vytlačiť protestujúcich z centra Kyjeva silou, preto musia byť pripravení "čeliť guľkám".

Emocionálnym prejavom reagoval na smrť asi piatich demonštrantov, z ktorých najmenej dvaja boli zastrelení. Kličko demonštrantov vyzval, aby zostali na námestí. "Ak prezident do štvrtka neodpovie, pôjdeme do ofenzívy," vyhlásil. Aj ďalší z opozičných lídrov a bývalý minister hospodárstva Arsenij Jacenjuk vyzval demonštrantov, aby sa pripravili na policajný zásah.

Európska únia v stredu dôrazne varovala Ukrajinu pred eskaláciou násilia. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso je z udalostí v Kyjeve šokovaný a ako povedal, "Brusel situáciu na Ukrajine pozorne sleduje". Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová krátko predtým vo vyhlásení vyzvala na "okamžité zastavenie násilia".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.