Ceny ropy naďalej rastú, zlato sa dá kúpiť lacnejšie

0
443

NEW YORK 23. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy v stredu posilnili a dostali sa na najvyššiu úroveň od začiatku tohto roka. Dôvodom boli očakávania, že studené počasie na americkom severovýchode podporí dopyt po vykurovacom oleji.

Dodatočným podnetom pre zdraženie ropy bola prognóza Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý predpovedá väčší rast vyspelých ekonomík.

Marcové dodávky londýnskej ropy Brent uzavreli vyššie o 1,54 USD na úrovni 108,27 USD za barel, čiže najvyššie od 31. decembra. Ľahká americká ropa zdražela o 1,76 percenta na 96,73 USD za barel, čiže sa tiež dostala najvyššie od záveru decembra 2013.

Zlato v stredu zlacnelo, čím prehĺbilo oslabenie z predchádzajúceho obchodovacieho dňa. Dôvodom zníženia ceny zlata bola sila dolára a očakávania, že americký Federálny rezervný systém (Fed) opäť zredukuje svoj program stimulov. Spotová cena zlata do 21:15 GMT klesla o 0,4 percenta na 1 235,80 USD za uncu. Februárové dodávky žltého kovu na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy oslabili o 3,20 USD na 1 238,60 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.