Ratanový nábytok

0
1461

Ratanový nábytok, čiže nábytok vyrobený z liany rotang, je dlhodobou stálicou letných záhrad, terás a balkónov. V posledných piatich rokoch prenecháva toto žezlo polyratanovému nábytku. Polyratan, známy ako umelý ratan, je nábytok vyrábaný z kombinácie kovovej kostry, ktorá dodáva nábytku základný tvar a potrebnú pevnosť a plastového “obalu”, ktorý je vylisovaný do tvaru prírodného výpletu.

Záhradné sety z polyratanu sa ponúkajú vo viacerých vyhotoveniach. Tie najmenšie sa zmestia aj na skutočne malé balkóny, tie najväčšie zvládnu na letnej terase usadiť aj do desiatky hostí.

Samozrejme, výrobcovia tejto modernej formy ratanového záhradného nábytku sa neboja využívať možnosti, ktoré poskytuje tento aktuálny hit v nábytkovom dizajne. Je to napríklad zmenená farebnosť, ktorá sa odchyľuje od prírodných farieb.

V tejto sezóne sú v móde pastelové farby v odtieňoch od tmavosivej po svetlohnedú. Chybu neurobíte ani nákupom setu antracitovej farby. Stále však prevládajú neutrálne tóny, ktoré sa vynikajúco hodia do tradičnej záhrady aj moderného exteriéru. Súčasťou dodávky vo viacerých setoch sú aj pohovky. Nie je teda nutné nič merať, dokupovať, šiť, či objednávať.

Aj tvarovanie ratanového nábytku sa od tradičných foriem odlišuje. Oblé tvary, vychádzajúce zo vzorov prírodného ratanu, sa postupne strácajú v prospech hranatejších foriem s rovnými plochami a pravými uhlami. Niektoré tvary zasa pripomínajú tvary nábytku 50-tych rokov.

Polyratanový nábytok je oproti prírodnému ratanu veľmi odolný. Dobre zvláda vlhko a dážď, pretože ho neohrozuje hniloba a plesne. Jeho čistenie je tiež veľmi jednoduché. Stačí trocha vlažnej vody, saponát a mäkká kefa či hubka.

Častou a žiadanou výhodou pri nábytku z umelého ratanu je aj možnosť stohovania – čiže skladanie jednotlivých dielov do seba, aby bola zaistená vysoká úspora miesta najmä pri dlhodobom skladovaní a to samozrejme bez nutnosti rozoberať ich na jednotlivé dielce. Stoly tohto nábytku bývajú vybavené elegantnou sklenenou doskou, prípadne doskou zo sendvičového materiálu. Viaceré modely majú predpripravený otvor na osadenie slnečníka do stredu stola.