Chce to zmenu v kariére? Naučte sa nový programovací jazyk

0
1342

Rozmýšľate nad novou profesiou či hobby? Pokiaľ vám informačné technológie nie sú cudzie a hlavu máte plnú nápadov na rôzne aplikácie, neváhajte a naučte sa programovať. Úsilie sa vám naozaj oplatí, šikovných programátorov nikdy nie je dosť.  V článku vám prinášame prehľad programovacích jazykov, ktoré skrývajú v sebe veľký potenciál a dozaista sa im treba pozrieť na zub.

JAVA SCRIPT – dominanta webu

Java Script je aktuálne jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov využívaný najmä na tvorbu webových stránok. Pokiaľ sa rozhodnete vrhnúť do týchto vôd, dozaista nebudete bojovať s nedostatkom pracovných príležitostí. Je však potrebné rozumieť aj jazykom HTML a CSS. Java Script vám umožní tešiť sa z naprogramovaných komponentov okamžite, nakoľko si ich hneď po naprogramovaní môžete vyskúšať. Za všetko hovorí výrok: „Každá aplikácia, ktorá môže byť napísaná pomocou Java Scriptu, bude napísaná v Java Scripte.“

Python – v jednoduchosti je krása

Pomocou programovacieho jazyka Python dokážete vytvoriť aplikácie všetkých druhov. A naozaj, stretnete sa s ním takmer na každom kroku. Či už ide o webové aplikácie, strojové učenie alebo nástroje médií. Využívaný je aj v Googli alebo NASA. Radi sa ho učia vývojári – začiatočníci, nakoľko je veľmi prehľadný a dobre štruktúrovaný. Pokiaľ dosiahnete level expert bude to jedno z najlepších kariérnych rozhodnutí dnešnej doby.

JAVA – veterán, ktorý nikam neodchádza

Java je jednoznačne najpopulárnejším programovacím jazykom i vďaka jej pokročilému veku, keďže má vyše 20 rokov. Riadi sa veľmi známym sloganom „napíš raz, funguj všade“. Zabezpečuje to veľmi hodnotná „Java Virtual Machine“ (JVM), ktorá umožňuje kompatibilitu jednotlivých platforiem. Javu masívne využívajú back-end developeri, big data developeri či Android developeri. Hoci sa predpokladá, že v nasledujúcich rokoch nebude až tak trendy a pomaly ju nahradia iné alternatívy, v nasledujúcej dekáde sa nikam nechystá a oplatí sa ju vyskúšať.

SWIFT – dieťa z dielne Apple-u

Swift je oproti Jave relatívne mladým programovacím jazykom, ktorý Apple uviedol na trh v roku 2014. Je špeciálne vyvinutý na vývoj aplikácií určených primárne pre systémy iOS či macOS. Tí, čo ho skúsili naozaj neľutujú. SWIFT sa totižto v roku 2014 umiestnil na štvrtej priečky medzi najobľúbenejšími programovacími jazykmi, v roku 2015 dokonca dosiahol prvenstvo. Vzhľadom na fakt, že aplikácie pre iOS sú oveľa ziskovejšie ako tie na Androide i pracovné miesta sú lepšie platené.

C++ – hovorí ním i Microsoft

C++ je považovaný za veľmi efektívny a flexibilný jazyk. Vyvinutý bol v roku 1985 a spĺňa naozaj najnáročnejšie požiadavky programátorov, či už sa týkajú výkonu, spoľahlivosti či rozmanitosti kontextu. Využívajú ho v Microsofte či Oracli. Vďaka nemu vznikol PayPal či Adobe. Najčastejšie sa v ňom vyvíjajú počítačové aplikácie, ktoré sú intenzívne používané a náročné na výkon. Platy vývojárov sa pohybujú naozaj veľmi vysoko nad priemernými mzdami.

Stať sa expertom v programovacom jazyku vôbec nie je jednoduché a chce to veľa trpezlivosti, no návratnosť hodnoty investovaného času je naozaj veľmi vysoká. Preto neváhajte a jeden z nich vyskúšajte. Vzdelávacích možností v dnešnej dobe informačných technológií je predsa neúrekom.