Putin navštívi Japonsko, prijal pozvanie premiéra

0
381

MOSKVA 21. januára (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin prijal pozvanie na návštevu Japonska a obe krajiny čoskoro začnú konzultácie o kľúčovej mierovej dohode, uviedol v utorok minister zahraničia Sergej Lavrov.

Ten zároveň jasne povedal, že napriek návšteve, ktorej termín ešte nie je známy, nedôjde k žiadnemu rýchlemu vyriešeniu teritoriálneho sporu, ktorý zabránil podpísaniu formálnej mierovej dohody po druhej svetovej vojne.

Japonský premiér Šinzó Abe pozval Putina na návštevu Japonska v roku 2014 počas svojej návštevy Moskvy v apríli, kedy sa dohodli na obnovení rokovaní o spornom súostroví, ktoré je v Rusku známe ako Južné Kurily a v Japonsku ako Severné teritóriá.

Ostrovy severovýchodne od japonského ostrova Hokkaidó obsadil Sovietsky zväz po tom, čo v auguste 1945 vyhlásil Japonsku vojnu. Z ostrovov následne utieklo okolo 17 000 Japoncov, pričom Japonsko len pár dní neskôr kapitulovalo.

Lavrov uviedol, že prvé kolo rokovaní sa uskutoční v Tokiu o niekoľko týždňov. Uznanie výsledkov druhej svetovej vojny pritom minister označil za zásadné. Putin navštívil Japonsko ako prezident v roku 2005 a ako premiér v roku 2009. Abeho návšteva v apríli bola prvou oficiálnou cestou japonského premiéra do Moskvy za posledné desaťročie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.