Policajti v Kyjeve zranili desiatky novinárov, dvoch zbili

0
430

KYJEV 21. januára (WEBNOVINY) – Pri násilných stretoch medzi demonštrantami a ukrajinskými policajnými silami utrpelo za posledné dni zranenia najmenej 35 novinárov.

V utorok o tom informuje miestny mimovládny Inštitút pre masové informácie, ktorý sa zaoberá monitorovaním dodržiavania práv novinárov.

Medzi zranenými sú predovšetkým miestni reportéri, skupina však informuje aj o prípade korešpondenta ruskej televíznej stanice REN TV, ktorého zranil ohlušovací granát a v nemocnici leží so zlomenou nohou.

Obrazom: Násilné protesty v Kyjeve pokračujú, desiatky ľudí sú zranení

Novinári pokrývajúci demonštrácie v Kyjeve majú strach najmä pred gumovými projektilmi, ktoré proti protestujúcim používajú špeciálne zásahové jednotky. Policajti podľa ukrajinského inštitútu zadržali aj dvoch dopisovateľov Rádia Sloboda a prepustili ich až po siedmich hodinách.

Novinári Dmytro Barkar a kameraman Igor Ischanov pritom tvrdia, že policajti ich brutálne zbili. "Brutálne ma zvalili na zem a sňali mi helmu. Niekoľkokrát ma udreli do hlavy obuškami," tvrdí Barkar na videozázname zverejnenom na stránke Rádia Sloboda.

Podľa Indexu novinárskej slobody za rok 2013 zostaveného organizáciou Reportéri bez hraníc patrí Ukrajina medzi najhoršie krajiny – zo 179 skúmaných krajín sa umiestnila až na 126. priečke.

Odporúčame:

Video: V Kyjeve sa strieľalo, ulicami lietali horiace fľaše

Video: Apokalypsa v Kyjeve trvá, horia autobusy a nákladiaky

Obrazom: Peklo v Kyjeve, Ukrajinci dobili policajtov

Ukrajina šokuje, demonštrantom hrozí basa a pracovný tábor

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.