Protesty v Thajsku pokračujú, vláda vyhlásila výnimočný stav

0
387

BANGKOK 21. januára (WEBNOVINY) – Thajská vláda v utorok vyhlásila výnimočný stav v hlavnom meste Bangkok a jeho okolí v záujme ukončenia masových protivládnych protestov.

Výnimočný stav bude platiť od stredy 60 dní a jeho cieľom je "nastoliť právo a poriadok". Opatrenie má tiež zabrániť šíreniu protestov do iných častí krajiny.

Výnimočný stav umožní vláde vyhlásiť zákaz vychádzania či zhromažďovania ako aj zadržiavanie podozrivých osôb bez obvinení.

Obrazom: Thajskom zmieta vlna protivládnych protestov

Thajskou metropolou už niekoľko mesiacov otriasajú masové opozičné protesty zamerané na zvrhnutie premiérky Jingluk Šinavatrovej a zbavenie kráľovstva vplyvu jej staršieho brata zosadeného premiéra Thaksina Šinavatru.

Opozícia a demonštranti vládu obviňujú z rozsiahlej korupcie a tvrdia, že Jingluk je len bábkou v rukách svojho brata, ktorého v roku 2006 zvrhla z čela vlády armáda. Nepokoje sú najhoršie od demonštrácií z roku 2010 a vyžiadali si už desiatky zranených. Premiérka už súhlasila s vypísaním predčasných volieb a rozpustením parlamentu, až do volieb však odmieta odstúpiť.

Odporúčame:

Thajská premiérka podľahla tlaku ľudu, budú predčasné voľby

Tisíce Thajčanov sa búria diktatúre, chcú si získať armádu

V Thajsku demonštranti obsadili ďalšie ministerstvá

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.