Pakistan nesúhlasí s prepustením známeho lekára

0
412

ISLAMABAD 21. januára (WEBNOVINY) – Pakistanská vláda je pobúrená americkým zákonom, ktorý podmienil pokračujúcu finančnú pomoc krajine prepustením lekára stojacim za dolapením Usámu bin Ládina.

Podľa pondelňajšieho stanoviska pakistanského ministerstva zahraničných vecí je to takýto krok sklamaním, keďže lekár Šakíl Afrídí ako občan Pakistanu porušil zákony krajiny a je potrebné ho v prípade uznania viny potrestať.

Obama podpísal spomínaný zákon minulý týždeň a hovorí sa v ňom, že 33-miliónová pomoc bude uvoľnená iba v prípade prepustenia a stiahnutia obvinení voči Afrídímu v súvislosti s pomocou americkým orgánom pri pátraní po Ládinovi.

Pakistanské úrady ešte v auguste nariadili opätovný proces vo veci vlastizrady, za ktorú ho minulý rok odsúdili na 33 rokov. V novembri ho však obvinili z vraždy a podvodu. Predpokladá sa, že ide o snahu potrestať ho za spoluprácu so CIA.

Afrídí zorganizoval očkovaciu kampaň, ktorá prostredníctvom odobratých vzoriek DNA potvrdila prítomnosť bin Ládina v jeho úkryte v pakistanskom meste Abbottabád. Tam ho v máji 2011 zabilo americké špeciálne komando.

Jeho úkryt pri prominentnej vojenskej akadémii pakistanskej armády vrhol tieň pochybností na pakistanské úrady a ich činnosť pri pátraní po hľadanom zakladateľovi siete al-Kájda. Američania mŕtve telo najhľadanejšieho teroristu sveta údajne hodili do mora a verejnosti odmietli poskytnúť akýkoľvek dôkaz o jeho smrti. Moslimovia zase odmietli ich tvrdenia, že hodenie tela do mora je v súlade s ich tradíciami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.