Pri stíhaní zločinov proti ľudskosti podľa komisie zlyhávame

0
393

BRUSEL 27. januára (WEBNOVINY) – Európska komisia nie je spokojná so spôsobom, ako jednotlivé členské krajiny stíhajú popieranie zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Uvádza sa to v pondelňajšom stanovisku výkonného orgánu EÚ vydaného pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu.

Podľa slov eurokomisárky pre spravodlivosť Viviane Redingovej viaceré krajiny nedostatočne trestajú popieranie závažných zločinov a približne polovica z nich zlyhala pri úprave svojich právnych poriadkov.

Trestné právo 13 krajín vrátane Česka, Maďarska a Rakúska neobsahuje ustanovenia, ktoré by upravovali verejné schvaľovanie, popieranie a hrubé zľahčovanie genocídy či zločinov proti ľudskosti.

Ďalších 15 krajín nemá v tejto veci žiadne špecifické ustanovenia, konštatuje EK. Krajiny bloku sa pritom ešte v roku 2008 dohodli na tvrdom stíhaní takýchto zločinov a jeho zavedenia do praxe. Ak sa tak nestane do 1. decembra 2014, bude im hroziť trest.

"Dosiahli sme mier medzi európskymi národmi. No zostáva ďalšia výzva: pokračovať v boji za toleranciu. Nikto by nemal zažiť prejavy alebo zločiny z nenávisti," uviedla Redingová vo svetle stúpajúceho napätia voči imigrantom na starom kontinente pred blížiacimi sa májovými voľbami do Európskeho parlamentu, do ktorého nového zloženia chcú pravicoví radikáli výrazne prehovoriť.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.