O vstupe Turecka do únie rozhodne referendum, tvrdí Hollande

0
344

ANKARA 27. januára (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande v pondelok oznámil, že prípadné členstvo Turecka v EÚ bude v jeho krajine predmetom referenda.

Hollande sa tak vyjadril počas svojho prvého dňa návštevy v prevažne moslimskej krajine, ktorá sa už dlhé roky neúspešne snaží vstúpiť do európskeho bloku.

Nástupca Nicolasa Sarkozyho takto reagoval na žiadosť svojho tureckého náprotivka Abdullaha Güla, ktorý ho na spoločnej tlačovej konferencii požiadal o neblokovanie snáh jeho krajiny o vstup do súčasného 28-členného bloku.

Podľa Gülových slov je dobré vidieť "pozitívny postoj" Hollanda k prístupovým rokovaniam medzi Bruselom a Ankarou, no "negociačný proces ešte neznamená plné členstvo".

"Dúfam, že nenastane žiadna politická blokáda," povedal Gül. "Nie je dôvod na šírenie strachu. Spýtame sa na to v každom prípade francúzskeho ľudu," zareagoval líder Francúzska, ktoré spolu s Nemeckom dlhodobo nepodporuje členstvo Turkov v EÚ.

Kancelárka Angela Merkelová a exprezident Sarkozy im preto ponúkali privilegované partnerstvo. Dôkazom zlepšenia vzťahov medzi Parížom a Ankarou po Sarkoyzho odchode je práve aj aktuálna prítomnosť Hollanda, ktorý je prvým francúzskym prezidentom v Turecku po viac ako 20 rokoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.