Prezident Ukrajiny odišiel napriek napätiu v Kyjeve do Číny

0
345

KYJEV 3. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč príde v utorok na návštevu Číny a to aj napriek aktuálnym mohutným demonštráciám proti jeho vláde.

Potvrdil to v pondelok večer samotný prezident. Ten chce v najľudnatejšej krajine zabezpečiť pre Kyjev zdroje a ďalšie investície po odmietnutí podpísať dôležité zmluvy s EÚ. Janukovyč údajne takto chce EÚ i Rusku ukázať, že nie sú jedinými partnermi pre jeho krajinu.

Obrazom: Nespokojní Ukrajinci obsadili vládne budovy

Čína zatiaľ poskytla postsovietskej krajine úvery v celkovej výške 10 miliárd dolárov, no Ukrajina potrebuje pre rok 2014 ďalšie miliardy v záujme splnenia si svojich finančných záväzkov.

Podľa premiéra Mykolu Azarova sa za prítomnosti prezidenta Janukovyča v Číne podpíše najmenej 20 obchodných dohôd vrátane memoranda o priateľstve a spolupráci.

Odporúčame aj:

Obrazom: Ukrajinci protestujú, vláda vyslala tisíc vojakov

Vyše stotisíc Ukrajincov je v uliciach, protest sa vyostruje

Stav na Ukrajine je napätý, Tymošenková začala s hladovkou
Ukrajina sa síce po vypuknutí ekonomickej krízy dohodla s MMF na čerpaní finančnej pomoci v hodnote 15 miliárd dolárov, no platnosť kontraktu bola pozastavená v roku 2011 pre nedodržiavanie podmienok zo strany Kyjeva. Vláda totiž okrem iného stále odmieta zvýšiť ceny plynu a tepla pre domácnosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.