Zlato je od júla najlacnejšie, naopak ropa zdražela

0
304

NEW YORK 3. decembra (WEBNOVINY) – Cena londýnskej ropy Brent v pondelok poskočila na najvyššiu úroveň od septembra. Smerom nahor ju najprv posunuli správy o dobrom vývoji priemyslu v Číne a USA. Neskôr cenu ropy Brent zvýšili správy o tom, že ruské ropné firmy Lukoil a Rosnefť nevypravia dva lodné tankery s uralskou ropu z baltských prístavov Primorsk a Usť-Luga.

Januárové dodávky ropy Brent zdraželi o 1,76 USD na 111,45 USD za barel. V priebehu predošlého obchodovania boli až na úrovni 112,34 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy posilnila o 1,10 USD a uzavrela na úrovni 93,82 USD za barel.

Zlato v pondelok výrazne zlacnelo a jeho cena spadla na najnižšiu úroveň od začiatku júla. Lepšie údaje o vývoji amerického priemyslu, ako sa očakávalo, totiž podnietili fondy a špekulantov, aby viac rátali s poklesom ceny zlata.

Spotová cena žltého kovu do 19:55 GMT oslabila o 2,6 % na 1 219,20 USD za uncu. Išlo o jej najväčší jednodňový pokles od 1. októbra. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy uzavreli nižšie o 28,50 USD, a to na úrovni 1 221,90 USD za uncu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.