Prepustená členka Pussy Riot považuje amnestiu za divadlo

0
512

MOSKVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Maria Aljochinová z ruskej punkovej skupiny Pussy Riot, ktorú v pondelok prepustili z väzenia na základe amnestie podporovanej Kremľom, vidí za takýmto krokom snahu ovplyvniť verejnú mienku a keby mohla, zvyšok trestu by si radšej odpykala.

Podľa jej vyjadrenia pre televízny kanál Dožď je hromadné omilostenie skôr "zneuctením", keďže sa vzťahuje iba na mizivý počet odsúdencov. Aktivistka zároveň potvrdila, že jej odmietavý postoj voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa "vôbec nezmenil".

Obrazom: Rebelky z Pussy Riot pred súdom

Amnestia pri príležitosti 20. výročia vzniku ruskej ústavy sa vzťahuje na desaťtisíce Rusov stíhaných za nenásilné trestné činy. Prípady Aljochinovej a Tolokonnikovovej navyše v decembri nariadil ruský najvyšší súd opätovne preskúmať.

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali "modlitbu" proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou. Amnestia pri príležitosti decembrového 20. výročia vzniku ruskej ústavy sa vzťahuje na desaťtisíce Rusov stíhaných za nenásilné trestné činy."Nemyslím si, že by táto amnestia bola humanitárnym aktom. Myslím si, že je len PR ťahom," povedala jedna z trojice žien odsúdených v auguste 2012 na dva roky vo väzení za výtržníctvo v podobe politického protestu v kostole.

Druhú členku ruskej punkovej skupiny Pussy Riot Nadeždu Tolokonnikovovú prepustili v pondelok z väzenia, oznámil jej manžel na Twitteri. "Naďa je voľná!" napísal Pjotr Verzilov po tom, ako jeho manželka vyšla z väzenskej nemocnice v sibírskom meste Krasnojarsk po udelení amnestie Kremľom. Pred Tolokonnikovou opustila väznicu aj jej spoločníčka Maria Aljochinová.

Prepustenie Aljochinovej i Tolokonnikovovej sa pôvodne očakávalo začiatkom marca 2014 "Keby som dostala možnosť odmietnuť, nepochybne by som to urobila," povedala Aljochinová s tým, že ako aktivistka bude naďalej bojovať za práva spoluväzenkýň z tábora v Nižnom Novgorode.

Odporúčame aj:

Amnestia v Rusku zahrnie Pussy Riot i aktivistov Greenpeace

Putinova amnestia by mohla z väzenia oslobodiť aj Pussy Riot

Členku Pussy Riot previezli na Sibír, má ísť o trest

Video: Členke Pussy Riot udelili amnestiu

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.