Premiér Abe je maniak, píše severokórejský vládny denník

0
169

SOUL 12. januára (WEBNOVINY) – Severokórejský vládny denník Rodong Sinmun sa vo svojom nedeľňajšom vydaní tvrdo pustil do japonského premiéra Šinza Abeho.

Periodikum pod kontrolou komunistického režimu v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) poukázalo na Abého agendu zmeniť povojnovú pacifistickú ústavu Japonska i na jeho nedávnu návštevu kontroverznej svätyne vnímanej ako symbol japonskej krutovlády v ázijskom regióne a zlyhanie zhodnotiť vlastnú histórii poznačenú páchaním násilia. Podľa denníka by sa mal Abe začať správať tak, ako sa patrí, inak sa Tokio vydá na cestu "sebazničenia".

Abe koncom decembra navštívil kontroverznú posvätnú hrobku Jakusuni, ktorú Číňania a Kórejčania považujú za symbol japonských veľmocenských ambícií z obdobia druhej svetovej vojny.

Abe navyše dlhodobo avizuje zmenu ústavy prijatej po katastrofickej porážke cisárstva v druhej svetovej vojne. Tá zaväzuje vyspelú krajinu iba k možnosti sebaobrany. Japonská vláda však v decembri potvrdila zvýšenie rozpočtu pre armádu, ktorá sa v prepočte za približne 200 miliárd eur okrem iného chystá nakúpiť stíhačky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.