Volkswagen vlani predal rekordný počet automobilov

  0
  190

  BERLÍN/FRANKFURT 12. januára (WEBNOVINY) – Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) dodala svojim zákazníkom v roku 2013 rekordných 9,7 mil. vozidiel.

  V porovnaní s rokom 2012 tak ide o takmer 5-percentný nárast. Motorom rastu bol dopyt v Číne a Severnej Amerike, ktorý viac ako vykompenzoval pokles predaja na kľúčových trhoch v Európe.

  "Hoci to vyzerá tak, že situácia v Európe sa stabilizuje, ekonomická neistota bude pretrvávať a výzvy, ktorým budeme na trhoch čeliť, zostanú prakticky nezmenené," povedal šéf predaja skupiny VW Christian Klingler. "Čo sa týka súčasného roka, očakávame, že vývoj bude na podobnej úrovni ako v roku 2013," uviedol ďalej.

  V samotnom decembri predaj vozidiel skupiny VW poskočil o 6,3 % na 833 200 kusov, pričom v rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo 784 100 kusov. Predaj VW v Číne vzrástol v minulom roku o 16,2 % na 3,3 mil. automobilov. V Severnej Amerike sa zvýšil o 5,6 % na 888 tis. áut.

  V USA predaj skupiny poskočil o 2,6 %. Podpísali sa pod to dobré predaje luxusnej značky Audi. Dodávky spoločnosti v Európe naopak v minulom roku o 0,5 % oslabili, a to na 3,7 mil. áut.

  V Južnej Amerike sa zmenšili o 10,1 % na 908 tisíc. VW si dal za cieľ prekonať pred rokom 2018 automobilky Toyota a General Motors a stať sa najväčšou svetovou automobilkou s ročným objemom predaja na úrovni najmenej 10 mil. áut.

  Koncern Volkswagen pôsobí aj na Slovensku. Spoločnosť Volkswagen Slovakia, a. s. patrí k najväčším exportérom, investorom i zamestnávateľom v súkromnom sektore na Slovensku a zamestnáva viac ako 9 400 ľudí.

  V súčasnosti v bratislavskej fabrike vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Seat Mii, Škoda Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V závode v Martine vyrába podnik komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.