Počet vrážd v Japonsku je najnižší od skončenia vojny

0
456

TOKIO 10. januára (WEBNOVINY) – Počet vrážd a pokusov o vraždu v Japonsku bol v roku 2013 najnižší od skončenia druhej svetovej vojny. V piatok o tom informoval Národný policajný úrad, ktorý zaznamenal prvýkrát menej ako 1000 takýchto zločinov za rok.

Orgán tentoraz eviduje 939 prípadov nezákonného a úmyselného usmrtenia človeka či pokusov o usmrtenie, čo predstavuje oproti predošlému roku vyše osempercentný pokles. Pri 127-miliónovej populácii vychádza pomer 0,74 prípadu na 100-tisíc obyvateľov, ktorý je v porovnaní s údajmi Úradu OSN pre drogy a zločin (UNODC) jedným z celosvetovo najnižších.

Protikladom Japonska je napríklad Venezuela, v roku 2013 nezisková organizácia OVV zaznamenala 79 vrážd na 100-tisíc obyvateľov, hoci podľa vlády je pomer priaznivejší. Najnovšia štatistika japonskej polície tiež uvádza viac ako štvorpercentný medziročný pokles v celkovej kriminalite. Počet zaznamenaných trestných činov presiahol 1,3 milióna, z čoho takmer 75 perecent tvoria krádeže.

Nízky počet vrážd oproti ostatným priemyselným veľmociam je v Japonsku predmetom národnej hrdosti. Kritici však upozorňujú, že štatistika môže byť skreslená, keďže polícia zaraďuje nezvyčajne mnoho úmrtí medzi samovraždy alebo nehody.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.