Plánujete chov hydiny alebo zajacov? Chovateľské pletivo je pre vás to pravé!

0
1786

Chov drobných úžitkových zvierat sa začína pomaly vracať na dvory rodinných domov. Chov sliepok alebo inej hydiny si vyžaduje určité skúsenosti a čas. Čo ak s chovom len začínate? Určite si zaobstarajte nenáročný druh, ktorý sa dá ľahko skrotiť.

Iné to nie je ani s chovom zajacov. Zajace patria k tretím najčastejšie chovaným druhom zvierat človekom. Je ale rozdiel chovať drobného trpasličieho králika ako domáceho miláčika a chovného zajaca, napríklad na mäso. Chov zajacov býva v závislosti od počtu chovaných kusov časovo náročný a vyžaduje si neustálu pozornosť.

Zariaďte im vhodné miesto na život

Pre sliepky je ideálny kurín spolu s oploteným výbehom, kde sa budú zdržiavať cez deň. Vo výbehu by mali mať možnosť hrabania a stály prístup k čerstvej vode. Ak im z nejakého dôvodu nemôžete postaviť kurín, vhodnou náhradou je prístrešok s bydlami, kde sa budú môcť uchýliť na noc. V takom prípade treba dbať na kvalitné oplotenie, ktoré bude brániť sliepkam v úteku a zároveň zabráni iným zvieratám dostať sa do ich výbehu.

Zajace potrebujú predovšetkým dostatok svetla, čerstvý vzduch a sucho. To je hlavný dôvod, prečo majú všetky králikárne časť stien z pletiva. Pletivo by vždy malo byť pevné, s dobrou povrchovou úpravou, najlepšie zinkovaním. Králičie pletivo má menší priemer ok, aby sa malé zajace nedostali von.

Zajace môžete chovať aj vo voľnom, dobre oplotenom výbehu. Na jeho stavbu použite chovateľské pletivo s malými okami, aby sa dovnútra nedostali iné zvieratá.