Pápež Benedikt XVI. vyhodil stovky pedofilných kňazov

0
162

VATIKÁN 18. januára (WEBNOVINY) – Vatikán v rokoch 2011 a 2012 prepustil 400 kňazov spájaných so sexuálnym zneužívaním mladistvých. Potvrdil to v sobotu hovorca Vatikánu Federico Lombardi.

Podľa záznamov katolíckej cirkvi vtedajší pápež Benedikt XVI. nariadil zbaviť kňazstva stovky ľudí. Konal v reakcii na zverejnenie informácií o pedofílii. Kým v roku 2011 to bolo približne 100 duchovných, v nasledujúcom roku to bolo 300, vyplýva z dokumentov cirkvi predložených vo štvrtok výboru OSN pre práva dieťaťa (UNCRC).

Podľa organizácie združujúcej obete zneužívania však nestačí vyhodiť iba páchateľov zločinov, potrebné je potrestať aj tých, ktorí ich činy kryli. Celkovo po celom svete pôsobí v službách katolíckej cirkvi 400-tisíc kňazov.

Katolíckou cirkvou v uplynulých rokoch otriasajú množiace sa škandály okolo zneužívania mladistvých. Vatikán tvrdí, že každý rok dostáva asi 600 sťažností proti kňazom, ktorí údajne sexuálne zneužívali svojich veriacich. Väčšina z prípadov sa však neodohrala v súčasnosti, ale ešte v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Cirkev bola terčom kritiky najmä preto, že kňazov podozrivých z pedofilných praktík biskupi nevyhadzovali z cirkvi, ale ich len presúvali do iných diecéz.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.