Obrazom: Svetové metropoly veľkolepo odštartovali nový rok

0
410

KIRITIMATI 31. decembra (WEBNOVINY) – V noci z utorka na stredu oslavovali miliardy ľudí na celom svete príchod nového roka. Ako jedni z prvých sa so starým rokom rozlúčili Novozélanďania a Austrálčania, pričom v Sydney si ľudia mohli vychutnať impozantné dvanásťminútové ohňostrojové divadlo.

Podobné svetelné šou spojené s ďalším programom sa odohrávali aj v iných metropolách naprieč zemeguľou – v Londýne pri Temži, v New Yorku na Times Square či pri Kremli v Moskve. Na Červenom námestí však boli po nedávnych samovražedných útokoch vo Volgograde mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia.

Obrazom: Oslavy príchodu Nového roka vo svete

Dubaj, ktorý je v rovnakej časovej zóne ako Moskva, sa pokúsil o rekord veľkolepými ohňostrojmi, ktoré sa tiahli 50 kilometrov pozdĺž pobrežia, pričom ich centrom bola najvyššia budova sveta Burž Chalífa. Či sa pokus o svetový rekord podaril, podľa spravodajskej stanice BBC zatiaľ ešte nie je známe.

Odporúčame aj:

Silvester v Košiciach a Prešove oslavovali tisícky ľudí

Nitrania privítali nový rok diskotékou, chýbali im kapely

Bratislava vítala nový rok ohňostrojom a oslavami v centre

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev vyšlo na Námestie nezávislosti, ktoré bolo v uplynulých dňoch centrom protivládnych protestov, odhadom 100 000 ľudí, ktorí zaspievali národnú hymnu na podporu integrácie do Európskej únie. Impozantné oslavy sa konali aj v ďalších európskych metropolách ako Paríž či Berlín, v uliciach Viedne sa podľa portálu orf.at zhromaždilo 690 000 ľudí.

V Ázii sa vo veľkom oslavovalo v Pekingu, Jakarte či Singapure, v Japonsku ľudia tradične v tomto čase navštevujú svätyne a chrámy, aby sa modlili za svoje rodiny. V Brazílii sa podľa odhadov na známej pláži Copacabana v Riu de Janeiro zišli počas silvestrovskej noci asi dva milióny ľudí.

V Kapskom meste sa v rámci novoročných osláv konali bezplatné koncerty s ohňostrojmi a špeciálnou poctou nedávno zosnulému exprezidentovi Nelsonovi Mandelovi. Nie všade však bola noc veselá, na nepokojnom juhu Filipín v provincii Basilan došlo počas novoročnej párty k bombovému útoku, pri ktorom zahynuli šiesti ľudia a ďalší utrpeli zranenia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.