Obrazom: Na Ukrajine hrozia násilnosti, v uliciach sú davy

0
283

BRUSEL 15. decembra (WEBNOVINY) – V čase nových masových protestov zastavila Európska komisia prácu na plánovanej asociačnej dohode s Ukrajinou.

Komisár pre rozšírenie Štefan Füle ako dôvod v nedeľu na Twitteri uviedol, že od prezidenta Viktora Janukovyča čakali „jasný záväzok“, že by chcel dohodu podpísať. V tejto súvislosti však z Kyjeva „žiadna odpoveď“ neprišla.

„Slová a činy prezidenta a vlády ohľadom asociačnej dohody sa stále viac rozchádzajú. Ich argumenty nemajú reálny základ,“ skonštatoval Füle.

Obrazom: Protesty v uliciach Kyjeva

O podmienkach podpisu dohody rokoval eurokomisár s ukrajinským vicepremiérom Serhijom Arbuzovom už vo štvrtok. Arbuzov vtedy len neurčito sľúbil, že Ukrajina podpíše asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode s Bruselom „čoskoro“ .

Významné dohody s EÚ mal Janukovyč podpísať na summite v litovskom Vilniuse, ktorý sa konal 28. a 29. novembra. Už 21. novembra však vláda, očividne pod tlakom Ruska, oznámila, že od podpisu zatiaľ ustupuje, čo okamžite viedlo k demonštráciám.

V nedeľu opäť do ulíc Kyjeva vyšlo najmenej 200 000 proeurópskych demonštrantov, protestuje však aj asi 5000 stúpencov vládneho tábora, čo vyvoláva obavy z násilností. Ten uprednostňuje colnú úniu s Ruskom. Janukovyč sa má v utorok v Moskve stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Odporúčame:

Starosta Kyjeva prišiel pre zásah proti demonštrantom o funkciu

Najbohatší oligarcha Ukrajiny podporil proeurópske protesty

Revolučné výzvy ohrozujú národnú bezpečnosť, tvrdí Janukovyč

Tymošenková ukončila hladovku, poslúchla demonštrantov

Ukrajinskí povstalci chcú rokovať s vládou o riešení krízy

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.