Obrazom: Lotyšsko smúti za obeťami zrúteného supermarketu

0
340

RIGA 23. novembra (WEBNOVINY) – Lotyšský prezident Andris Berzinš sa v sobotu prihovoril k národu v súvislosti so zrútením strechy nákupného centra, ktoré neprežilo najmenej 53 ľudí. Urobil tak v deň, keď krajina v tejto súvislosti vyhlásila trojdňový štátny smútok.

Hlava pobaltskej krajiny vyzvala úrady, aby tragédiu vyšetrovali ako "vraždu ". "Tento prípad musí byť riešený ako vražda bezbranných ľudí," povedal Berzinš v prejave odvysielanom verejnoprávnou televíznou stanicou LTV. Zároveň vyzval na vyšetrenie tragédie medzinárodnou nezávislou komisiou.

Obrazom: Lotyšsko smúti za obeťami kolapsu strechy supermarketu

Súčasná bilancia 53 obetí ešte nemusí byť konečná. Približne desať lotyšských rodín už kontaktovalo políciu s tým, že sa nevedia dovolať svojim príbuzným, ktorí ešte pred katastrofou navštívili obchodné centrum vlastnené litovským reťazcom Maxima. Záchranári v sobotu ráno nakrátko prerušili pátranie po prípadných živých osobách uväznených pod troskami budovy pre obavy, že jej ďalšie časti by sa mohli takisto zrútiť. Medzi obeťami sú totiž aj traja hasiči, na ktorých po príchode na miesto činu spadla časť strechy.

Strecha dva roky starej veľkopredajne v okrajovej štvrti Zolitude sa zrútila na zákazníkov a pracovníkov vo štvrtok okolo šiestej hodiny večer, keď zvykne nakupovať najviac ľudí. Po tom, ako na miesto dorazili pohotovostné zložky, sa zosypala ďalšia časť konštrukcie, pričom zahynuli traja hasiči.

Príčina havárie, ktorá je označovaná za najväčšiu tragédiu v Lotyšsku od získania nezávislosti v roku 1991, je stále neznáma, starosta však predtým hovoril o možnosti výbuchu. Štátny smútok potrvá tri dni.

Lajčák poslal sústrastný telegram do Lotyšska

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák zaslal v súvislosti s tragédiou v nákupnom centre Maxima v Rige svojmu lotyšskému partnerovi Edgarsovi Rinkevicsovi sústrastný telegram, v ktorom vyjadril hlbokú ľútosť nad následkami udalosti.

Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. "So zármutkom som prijal správu o veľkom množstve obetí, ktorých počet stále nie je konečný. Tragédie takéhoto typu sú vždy nesmierne bolestné. Rád by som preto Vaším prostredníctvom tlmočil osobné kondolencie smútiacim rodinám a prejav účasti a podpory všetkým, ktorých táto nečakaná tragédia zasiahla," uviedol v telegrame Lajčák..

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.