Obrazom: Haiti sa ocitlo v temnote za 35 sekúnd

0
506

PORT-AU-PRINCE 13. januára (WEBNOVINY) – Haiti si v nedeľu pripomenulo presne štyri roky od zemetrasenia, ktoré 12. januára 2010 pripravilo o život viac ako štvrť milióna ľudí.

Najchudobnejšia krajina Karibiku aj celej Latinskej Ameriky je však ešte stále zničená a množstvo obyvateľov býva v provizórnych prístreškoch. Zruinovaný je aj Národný palác, sídlo parlamentu aj ďalšie budovy, ktoré padli za obeť otrasom s magnitúdou 7,0.

Prezident Michel Martelly v nedeľu položil smútočný veniec v meste Saint Christophe, kde sú pochované telá množstva obetí. "Tridsaťpäť sekúnd… To je časový úsek, ktorý 12. januára 2010 uvalil Haiti do temnoty," prihovoril sa prezident svojim spoluobčanom na smútočnej ceremónii. Vyjadril pritom vieru, že v najbližšom čase sa podarí dosiahnuť pokrok v oblasti opätovného zrekonštruovania zničenej infraštruktúry. "Haiti je ako trstina. Ohne sa, ale nezlomí sa," uviedol.

Bez prístrešku je aj štyri roky po katastrofe až 150-tisíc obyvateľov ostrovnej krajiny. Ide o pomerne vysoké číslo, za uplynulé roky však v tejto oblasti nastal pokrok, keďže bezprostredne po zemetrasení zostalo bez domova až 1,5 milióna z desiatich miliónov Haiťanov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.