Motoristov čaká dobrý rok, ceny palív majú byť priaznivé

  0
  507

  BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) -Tohtoročné ceny motorových palív by mali byť pre slovenských motoristov priaznivé. Ako uviedol pre agentúru SITA Marek Senkovič, hlavný ekonóm jedného z najväčších predajcov palív – spoločnosti Slovnaft, v tomto roku podnik nečaká prekročenie extrémnych historických cien ropy a ani palív.

  "Pokiaľ nedôjde k nejakej mimoriadnej geopolitickej bezpečnostnej situácii, tak by ceny nafty a benzínu nemali pokoriť najvyššie ceny z rokov minulých, ktoré sú od tých súčasných cien o zhruba 10 až 12 centov na liter vyššie,“ uviedol Senkovič, podľa ktorého je vo svete trh s ropou aktuálne veľmi dobre zásobovaný a na trhu prevláda nadponuka ropy i ropných produktov.

  Prognóza očakáva výkyvy

  Ceny benzínov a nafty by mali v tomto roku na Slovensku kolísať. Senkovič si myslí, že prídu obdobia, keď ceny budú mať tendenciu niekoľko týždňov narastať a potom zase klesať.

  "Tieto výkyvy budú ovplyvnené i takzvanými technickými faktormi, kedy bude na komoditných trhoch dochádzať k prechodnému nepomeru medzi ponukou a spotrebou, a to napríklad pre neplánované poruchy v rafinériách, či problémy na zásobovacích trasách na mori, ropovodoch a podobne. Svoj vplyv na očakávanú kolísavosť cien bude mať i nestabilné počasie, ktoré prinesie teraz nepredvídateľné dopady na výrobu ale i spotrebu ropných produktov,“ spresnil.

  Na ceny ropy a palív bude mať nezanedbateľný vplyv aj postoj centrálnych bánk vo svete k pokračovaniu, respektíve utlmovaniu ich uvoľnených menových politík na finančných trhoch. Teda do akej miery sa naštartuje proces postupnej konsolidácie a ukončenia programov amerického Fed-u a ECB, ktoré sa posledné roky prejavovali v extrémnom nalievaní peňazí do finančných trhov a v extrémne nízkych úrokových sadzbách na dolár a euro.

  "V priemere by však podľa nášho názoru slovenskí a európski spotrebitelia nemali za nákup pohonných látok platiť viac, než tomu bolo obvyklé minulý rok, a tak pri očakávanom miernom raste platov by kúpyschopnosť spotrebiteľov vo vzťahu k ropným produktom mala mierne stúpnuť,“ dodal Senkovič.

  Konkurencia vzrastie

  V tomto roku očakáva Slovnaft na Slovensku po rokoch kontinuálneho poklesu spotreby pohonných látok, že príde k jej stabilizácii. To by podľa Senkoviča pozitívne ovplyvnilo nielen samotných predajcov nafty a benzínu na Slovensku, ale i výber daňových príjmov do verejných financií.

  Ropné spoločnosti či už na Slovensku ako aj v celej Európskej únii sa budú musieť v tomto roku pripraviť na zvýšenú konkurenciu v ponuke importovaných ropných produktov, keďže v rámci celej Európy nevzrastie spotreba ropných produktov a súčasne bude tento trh atakovaný dovozom konkurujúcich produktov z rafinérií v Severnej Amerike, na Blízkom či Ďalekom Východe.

  "Mimoeurópski spracovatelia ropy majú totiž v súčasnosti jednoznačnú konkurenčnú výhodu v podobe nižších výrobných nákladov než európske rafinérie. Z tohto dôvodu tak tento rok bude naďalej pre nás, ako aj pre iné európske rafinérie, náročný,“ uzavrel Senkovič.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.