Obetí supertajfúnu na Filipínach bude o tisíce menej

0
295

WASHINGTON 12. novembra (WEBNOVINY) – Obetí silného tajfúnu na Filipínach bude podľa prezidenta Benigna Aquina oveľa menej, ako sa pôvodne myslelo.

V rozhovore pre televíznu stanicu CNN sa v utorok vyjadril, že počet mŕtvych sa priblíži skôr k 2 000 až 2 500 ako ku 10 000. "Momentálne je bilancia, ktorú mám, 2 000 obetí, môže však ešte stále stúpnuť," povedal prezident.

Zároveň však dodal, že počet desaťtisíc považuje za prehnaný. "Tento konkrétny odhad zahŕňal emocionálnu drámu," uviedol Aquino.

Obrazom: Filipíny zničil supertajfún
.

Filipínska vláda zaviedla od utorka nočný zákaz vychádzania a nasadila armádu vrátane obrnených vozidiel, aby zabránila rabovaniu v tajfúnom zničenom meste Tacloban na ostrove Leyte.

Podľa OSN supertajfún Haj-jan (Haiyan) pripravil o domovy 660 000, z toho najviac práve v Taclobane. V celej oblasti je nedostatok, vody, jedla a liekov. Zúfalí ľudia už vyrabovali niekoľko konvojov s pomocou a rabovanie zaznamenali aj v opustených a poničených obchodoch.

Odporúčame:

Video: Supertajfún Haiyan ničí po Filipínach aj Vietnam

Obrazom: Supertajfún si vyžiadal viac než desaťtisíc obetí

Minister vnútra Mar Roxas informoval, že prijaté opatrenia majú minimalizovať rabovanie a krádeže. Prioritami filipínskej vlády je v súčasnosti podľa neho nastolenie poriadku, distribúcia humanitárnej pomoci a likvidácia mŕtvych tiel.

Jeden z najhorších tajfúnov v dejinách cez víkend na Filipínach spustošil celé mestá, celkový rozsah škôd však bude známy až v najbližších dňoch. Do krajiny smeruje medzinárodná pomoc zo všetkých kútov sveta.

Video: Supertajfún zanechal po sebe spúšť

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.