Obávaný extrémista na úteku sa vyhráža gréckej vláde

0
403

ATÉNY 23. januára (WEBNOVINY) – Jeden z najobávanejších ľavicových extrémistov Grécka sa vysmieva a vyhráža tamojšej vláde, ktorá podľa neho zruinovala krajinu úspornými opatreniami z posledných rokov. Päťdesiatšesťročný Christódoulos Xirós známy ako niekdajší člen marxistickej Revolučnej organizácie 17. novembra (17N) zverejnil ešte v pondelok na internete vyhlásenie doplnené krátkym videom, kde hovorí o použití "partizánskej guľovnice proti tým, ktorí nám ukradli život a predali naše sny pre zisk".

S vyhrážkami prišiel krátko po tom, ako 7. januára zneužil deväťdňovú priepustku z väzenia na útek. Okrem Grécka jeho zmiznutie znepokojilo aj Spojené štáty, ktoré skupinu páchajúcu v rokoch 1975 až 2000 krvavé útoky považujú takisto za teroristickú organizáciu. Jej vznik je navyše spojený so študentským povstaním proti chunte podporovanej USA v roku 1973.

Video: Christódoulos Xirós sa vyhráža gréckej vláde

"Vaša demokracia je dávno mŕtva a tá úchylnosť, čo zostala, je tak očividne fašistická, že z nej vytŕčajú háky svastiky," prihovára sa Xirós gréckemu vedeniu. "Nič vás nemôže zachrániť… Keď sa vrátim, tak s vami zatočím," dodáva extrémista vo videu, kde vystupuje v červenej bunde pred portrétmi Che Guevaru, dvoch hrdinov gréckej vojny proti Turecku a vodcu gréckych komunistických partizánov z občianskej vojny.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA reagovala s "hlbokým znepokojením" a vyzvalo na Xirósovo rýchle dolapenie. Grécky minister verejného poriadku a ochrany občanov Níkos Déndias vyjadrenia "teroristu" odmietol komentovať.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.