Obama sa ospravedlnil za problematickú reformu zdravotníctva

0
328

WASHINGTON 8. novembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama sa vo štvrtok verejne ospravedlnil za problémy spôsobené prelomovou reformou zdravotníctva, ktorá je jedným z hlavných pilierov jeho prezidentovania. Šéf Bieleho domu v rozhovore pre televíziu NBC vyjadril ľútosť, že milióny Američanov majú veľké problémy so zdravotným poistením, ktoré chcel zabezpečiť všetkým.

Jadrom problémov je najmä nefungujúca internetová stránka, kde si Američania mohli vybrať pokrytie, a nesúlad nových zákonov s predošlými. Výsledkom je, že milióny občanov USA stále nezískali Obamom sľubované poistenie a ďalší formálne prišli o to existujúce pre nesúlad s novým reformným zákonom.

Biely dom už prisľúbil, že si budú môcť zabezpečiť nové, lepšie poistenie na základe takzvanej Obamacare, ako sa reforma nazýva. Tá oficiálne vstúpila do platnosti prvého októbra a odpor republikánov voči nej spôsobil viac ako dva týždne trvajúcu rozpočtovú krízu.

"Je mi ľúto, že ľudia sa ocitli v tejto situácii na základe uistení, ktoré dostali odo mňa," povedal prezident, pričom vzápätí prisľúbil čo najrýchlejšiu nápravu technických problémov a naštartovanie reformy tak, ako to jeho administratíva v roku 2010 sľubovala. Zároveň však priznal, že neboli pri predstavovaní jednotlivých častí veľkej reformy zdravotníckeho systému v USA "takí presní, ako bolo potrebné".

Nový systém zdravotného poistenia v USA bol uzákonený ešte v roku 2010 a má pomôcť desiatkam miliónov Američanov, ktorí si primeranú starostlivosť doteraz nemohli dovoliť. Spojené štáty sú totiž jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá v súčasnosti nemá systém povinného zdravotného poistenia. Do konca roka si poistenie môžu vybrať, od 1. januára bude zdravotné poistenie pre občanov USA povinné a v prípade, že sa dovtedy pre nejakú formu nerozhodnú, budú čeliť pokutám.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.