Slovenskí hokejisti po skvelom obrate porazili Američanov

0
373

MNÍCHOV 8. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia uspela vo svojom úvodnom tohtosezónnom zápase, keď v piatok zdolala na Nemeckom pohári 2013 v Mníchove európsky výber USA 4:3 po nájazdoch.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka inkasovali dvakrát v úvodnej časti, keď v 5. min sa presadil krídelník Sexston a o tri minúty neskôr sa do listiny strelcov zapísal v presilovke obranca C. Wilson.

V druhej tretine boli aktívnejší aj nebezpečnejší Američania, Slováci zatlačili súpera len pri početnej výhode. V 35. min pridal tretí gól tímu USA Mueller, 92 sekúnd pred druhou sirénou znížil v presilovke Sersen.

Do konca riadneho hracieho času pridal ďalší gól Sersen v početnej výhode o dvoch korčuliarov a na 3:3 vyrovnal v 58. min Marcel Hossa. V nájazdoch rozhodol o triumfe Slovákov Radivojevič.

Jubilejný stý štart v národnom tíme si pripísal obranca René Vydarený, Sersen dosiahol piaty a šiesty gól v reprezentácii. Marcel Hossa zaznamenal 27. presný zásah v najcennejšom drese.

VÝSLEDOK – NEMECKÝ POHÁR 2013

USA – Slovensko 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 1:1, 0:2 – 0:0, 0:1)

Góly:
04:48 – 1:0 D. Sexston (Ch. Connoly, R. Shannon)
07:34 – 2:0 T. Stapleton (P. Mueller, C. Wilson) – presilová hra
34:57 – 3:0 P. Mueller (Ch. Bourque, T. Stapleton)
38:28 – 3:1 M. Sersen (B. Radivojevič, J. Mikúš) – presilová hra
53:51 – 3:2 M. Sersen (R. Vydarený, B. Radivojevič) – presilová hra
57:28 – 3:3 M. Hossa (R. Špirko, K. Kudroč)

Sam. nájazdy:
1. séria: P. Mueller (nedal) – J. Mikúš (nedal)
2. séria: T. Stapleton (nedal) – T. Záborský (nedal)
3. séria: R. Shannon (nedal) – B. Radivojevič (gól)

Vylúčenia:
05:53 Branko Radivojevič (SVK) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)
10:08 Dávid Skokan (SVK) – 2 min. (hákovanie)
12:44 Dávid Skokan (SVK) – 2 min. (podrazenie)
18:06 Branislav Mezei (SVK) – 2 min. (podrazenie)
21:29 Branislav Mezei (SVK) – 2 min. (podrazenie)
27:09 Chris Bourque (USA) – 2 min. (podrazenie)
38:12 Dylan Reese (USA) – 2 min. (držanie)
50:51 Marcel Hossa (SVK) – 2 min. (sekanie)
52:13 Chris Bourque (USA) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)
52:41 Nick Bailen (USA) – 2 min. (podrazenie)
59:47 Dan Sexston (USA) – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 36:35, vylúčenia: 5:6 na 2 min., presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jablukov, Schukies – Erdle, Hofer (všetci Nem.), 4550 divákov

Zostavy:
USA: Zapolski – Reese, Wozniewski, Bailen, C. Wilson, G. Lewis, Dehner, Guentzel – Moses, Kolarik, N. Palmieri – P. Mueller, Stapleton, Chris Bourque – Sexston, C. Connolly, Shannon – P. MacArthur, D. Ryan, P. McRae
Slovensko: J. Laco – Sersen, Vydarený, Starosta, Mezei, Kudroč, Marek Ďaloga, P. Mikuš, Švarný – Radivojevič, J. Mikúš, Bartovič – Miklík, Surový, Záborský – Špirko, Marcel Hossa, Tybor – D. Skokan, A. Štastný, T. Sýkora

I. tretina

Slováci začali v Mníchove svoj premiérový zápas v olympijskej sezóne aktívnejšie a na brankára Zapolského vyslali niekoľko ľahších striel.

V 5. min sa do útočného pásma predral po ľavej strane Špirko, ale spoza obrancu trafil len gólmana USA. Na opačnej strane zakombinovali Američania a Sexton spomedzi kruhov trafil presne nad vyrážačku J. Laca – 0:1.

Vzápätí putoval na trestnú lavicu Radivojevič, čo gólom potrestal úplne voľný Stapleton, ktorý zasunul puk do opustenej slovenskej bránky – 0:2.

Zámorskí hráči hrali jednoduchšie a v porovnaní so Slovákmi boli nebezpečnejší. Dve vylúčenia D. Skokana v rýchlom slede slovenský tím ubránil, no J. Laco mal aj šťastie pri šanci Mosesa v 15. min, ktorý po blafáku trafil len žŕdku odkrytej bránky. Pred prvou sirénou ešte nepochodili v presilovke Bailen a Chris Bourque.

II. tretina

Ani v druhej časti sa výkon Slovákov nezlepšil. Naďalej sa im nedarilo usadiť sa v útočnom pásme a nevytvárali si šance. V 29. min v presilovke nepochodil Záborský a na opačnej strane v rovnovážnom stave ani Shannon.

Ďalší gól tímu USA pridal v 35. min Mueller – 0:3, predtým J. Laco predtým zneškodnil delovku Stapletona aj dorážku Bourqua.

Pred druhou prestávkou sa do streleckej listiny zapísal aj obranca Sersen, ktorý v presilovke prestrelil Zapolského a strelil prvý gól slovenského družstva v sezóne 2013/2014 – 1:3.

III. tretina

Tretia tretina sa niesla v znamení snahy Slovákov o vyrovnanie. V 46. min mohol skorigovať Ďaloga, o minútu neskôr aj Záborský, no skóre zostalo nezmenené. Na opačnej strane sa pokúšal rozhodnúť Moses, ale ani on nevyzrel na Laca.

V 52. min sa nezadarilo ani Tyborovi, vytúžený kontaktný gól dal až v 54. min opäť obranca Sersen v presilovke o dvoch korčuliarov – 2:3.

Radosť veľkej skupine slovenských fanúšikov spravil v 58. min Marcel Hossa, keď dorážkou po Špirkovej strele vyrovnal na 3:3.

Predĺženie a sam. nájazdy

V úvode predĺženia Slováci nevyužili presilovku a na rad prišli rozhodujúce nájazdy. V nich uspel len Radivojevič a rozhodol o triumfe Slovenska – 4:3.

Hlasy:
Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Začali sme zle, hrali sme bojazlivo a staticky, veľmi sme ustupovali. Možno chlapci zle pochopili zvolenú taktiku. Vystupovali sme k červenej čiare v štyroch, nechávali Američanov sa rozbehnúť a oni nám unikali. Zo statického hokeja sme robili fauly. Od polovice duelu sme sa zlepšili, trochu zmenili taktiku a v tretej tretine sme zohrali vynikajúco."

Marcel Hossa (útočník SR): "Neboli sme spokojní s prvom tretinou. Bolo vidieť, že sme hrali prvýkrát v tomto zložení. V kabíne sme si povedali pár vecí, začali sme hrať agresívnejšie a vytvárali si šance. Otočili sme to pekne. Ukázala sa sila mužstva, keďže sme sa dokázali vrátiť do zápasu."

Branko Radivojevič (útočník SR): "Nemôžeme si dovoliť podobný začiatok turnaja. Vôbec sme nekorčuľovali a na ľade sme boli iba ako štatisti. Našťastie, podržal nás brankár Laco. Potom sme sa zobudili. Mužstvo ukázalo charakter a zaslúžene vyhralo, navyše nás ešte podržal Jano Laco. Našťastie sme sa zobudili. Mužstvo ukázalo charakter a zaslúžene vyhralo."

Michal Sersen (obranca SR): "Sme radi, že sme dali dva góly v presilovkách. Musíme si dať pozor na začiatky zápasov, v prvej polovici duelu sa súper často dostával do prečíslenia. Nakoniec sme sa zdvihli a zvíťazili."

René Vydarený (obranca SR, jubilejný stý zápas za SR): "Chvíľami to vyzeralo, že sme nechali nohy v autobuse. Američania nás trocha zaskočili, keď boli trpezliví na puku a rozoberali si nás. Potom sme pár vecí zmenili v našej hre a bol to už iný zápas. Dnes som odohral krásny stý duel v reprezentácii. V istom momente kariéry som neveril, že sa mi podarí dosiahnuť stovku reprezentačných zápasov, keďže som mal ťažké obdobie a viackrát som bol zranený. Našťastie som sa dal dohromady a opäť som dostal dôveru od trénerov."

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.