Nový člen eurozóny Lotyšsko bude mať prvú premiérku

0
427

RIGA 7. januára (WEBNOVINY) – Lotyšský prezident Andris Berzinš v pondelok večer poveril ministerku poľnohospodárstva Laimdotu Straujumovú zostavením novej vlády po novembrovej nečakanej rezignácii premiéra Valdisa Dombrovskisa.

Stalo sa tak v rámci reakcie na tragédiu v nákupnom centre, kde svoju smrť po zrútení časti strešnej konštrukcie našlo 54 ľudí. Očakáva sa, že nová vláda bude mať väčšinu 66 hlasov v 100-člennom parlamente a vzniknúť by mala do konca januára.

Pri moci by mala vydržať do riadneho októbrového termínu volieb. Budúca predsedníčka najnovšej členskej krajiny eurozóny sa vo svojej vlasti preslávila vybojovaním lepším podmienok pre poľnohospodárov zo strany EÚ. Šesťdesiatdvaročná ekonómka v pondelok na margo svojho vzhľadu uviedla, že jej prirovnanie k nemeckej kancelárke Angele Merkelovej lichotí.

Dombrovskis koncom novembra prevzal "politickú zodpovednosť" za zrútenie strechy veľkopredajne v jednej z okrajových častí Rigy. Príčina havárie, ktorá je označovaná za najväčšiu tragédiu v Lotyšsku od získania nezávislosti v roku 1991, je stále neznáma.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.