Nového českého premiéra môže podľa sveta ohrozovať Babiš

0
487

PRAHA 17. januára (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman v piatok po 83. dňoch od skončenia predčasných parlamentných volieb vymenoval Bohuslava Sobotku za nového premiéra. Funkcia predsedu vlády sa tak po ôsmich rokoch opäť dostala do rúk sociálnych demokratov.

"Želám vám, aby sa vám podarilo vytvoriť profesionálny tím založený ako na odborných znalostiach, tak na životných skúsenostiach, ktorý sa stane silnou a úspešnou vládou Českej republiky," povedal po vymenovaní Sobotku prezident Zeman.

Šéf ČSSD po svojom vymenovaní za premiéra vyhlásil: "Teším sa na našu ďalšiu vzájomnú spoluprácu". Sobotka ďalej dodal: "Verím, že sa vláde podarí presadiť pozitívne zmeny, ktoré občania očakávajú. Medzi naše hlavné priority bude patriť naštartovanie hospodárskeho rastu, podpora vzniku nových pracovných príležitostí, zlepšenie životnej úrovne občanov, zlepšenie fungovania štátu a obnovenie dôvery občanov v politiíku ako takú," uviedol.

Premiér zatiaľ bez svojej vlády

Zatiaľ nie je jasné, kedy Zeman vymenuje novú vládu. Podľa svojich predošlých vyjadrení by sa tak mal učiniť do konca januára.

Štyridsaťdvaročný sociálnodemokratický líder Sobotka získal prezidentovu dôveru po tom, ako trojica budúcich vládnych strán minulý týždeň uzavrela koaličnú dohodu a definitívne si rozdelila ministerské posty. Sobotkova ČSSD, ktorá zvíťazila v októbrových voľbách, zoskupenie ANO na čele s miliardárom slovenského pôvodu Andrejom Babišom a ľudovci z KDU-ČSL by mali mať v 200-člennej dolnej komore parlamentu dokopy 111 kresiel.

Zeman ešte minulý piatok skonštatoval, že Sobotka splnil všetky jeho podmienky a koaličnej vláde zaistil spoľahlivú parlamentnú väčšinu, vyjadril však výhrady k viacerým nominantom na ministerské posty.

Podľa portálu idnes.cz je jedným z ich aj Babiš navrhovaný do funkcie ministra financií, keďže je na Slovensku evidovaný ako niekdajší spolupracovník štátnej bezpečnosti a nedokáže tak predložiť čisté lustračné osvedčenie. Zeman v tejto súvislosti požaduje, aby Poslanecká snemovňa pred vymenovaním Babiša v prvom čítaní odhlasovala nový zákon o štátnej službe.

Svet upozorňuje na nestabilitu

Kým v potenciálnej českej koalícii vládne po vymenovaní šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku za premiéra radosť a nadšenie, zahraničie poukazuje na jej možnú nestabilitu.

Francúzska tlačová agentúra AFP napísala, že problémom by mohol byť Slovák Andrej Babiš a jeho strana ANO. Politika s miliardovým kontom a jeho politickú partaj agentúra nazvala "populistickými", parafrázuje médiá portál idnes.cz.

Babiš má dlhodobo negatívny postoj voči zvyšovaniu daní, ktoré má vo svojich plánoch nový premiér Sobotka. Ten sa snaží o zastavenie takzvanej "smrtiacej špirály", teda tvrdých úsporných opatrení. Šéf sociálnej demokracie si bude musieť svoje kroky nechať posvätiť koaličnými kolegami. Najväčšie turbulencie sa očakávajú práve so stranou ANO.

Svet takisto hovorí o Sobotkových zlých vzťahoch s prezidentom Milošom Zemanom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.