Nová veľvyslankyňa USA Kennedyová navštívila Nagasaki

0
267

TOKIO 10. decembra (WEBNOVINY) – Nová veľvyslankyňa USA v Japonsku Caroline Kennedyová, dcéra zavraždeného amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, v utorok navštívila pietne miesto obetí americkej atómovej bomby na japonské mesto Nagasaki spred takmer 70 rokov.

Caroline, ktorá pricestovala do Tokia iba týždeň pred novembrovým 50. výročím zavraždenia jej otca v Dallase, položila veniec pri pamätníku obetí jedného z dvoch jadrových útokov v dejinách ľudstva Demokratka, ktorá je posledným žijúcim potomkom Johna Fitzgeralda a jeho manželky Jacqueline, v tejto súvislosti poukázala na úsilie jej otca o jadrové ozbrojenie a dodala, že aj súčasný prezident Barack Obama v tejto veci tvrdo pracuje.

Nagasaki a Hirošimu, ktorá bola tri dni predtým terčom zhodenia prvej jadrovej bomby USA, doteraz nenavštívil žiaden americký prezident. Tento rok sa na smútočných podujatiach vôbec po prvý raz zúčastnil amerických veľvyslanec, ktorým bol Carolinin predchodca John Roos.

Obyvatelia japonského mesta Nagasaki a spolu s nimi celá krajina si v auguste pripomenuli 68. výročie zhodenia americkej atómovej bomby, ktorej dôsledkom bola smrť desiatok tisíc ľudí. Mesto bolo tri dni po Hirošime v poradí druhým terčom jadrového útoku USA.

Pôvodným cieľom bomby s názvom Fat Man (Tlsťoch) bolo mesto Kokura, kým Nagasaki iba náhradným. Odhaduje sa, že výbuch vyvolal teplotu 3900 stupňov Celzia a vietor s rýchlosťou viac ako tisíc kilometrov za hodinu. Na mieste zomrelo najmenej 40-tisíc ľudí, celkový počet obetí sa odhaľuje na dvojnásobok.

USA deklarovali, že cieľom ich konania bolo predísť ďalším vojnovým obetiam a nevypočítateľným útokom krajiny vychádzajúceho slnka, ktorá bola v rámci druhej svetovej vojny najväčším nepriateľom USA. Tokio napokon 15. augusta kapitulovalo, čím sa definitívne skončila druhá svetová vojna. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku. O jeho opodstatnenosti sa dodnes vedú polemiky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.