Nobelovu cenu mieru odovzdali v tieni Mandelovej rozlúčky

0
249

OSLO 10. decembra (WEBNOVINY) – Zástupcovia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vrátaneho jej šéfa Ahmeta Üzümcüa si v utorok v nórskom Osle prevzali Nobelovu cenu za mier.

Ocenenie by mohlo podľa Üzümcüa prispieť k tomu, aby jedného dňa mohlo byť používanie chemického arzenálu celosvetovo zakázané. Eliminovanie podobných zbraní je pritom podľa neho „vznešeným cieľom“.

Laureáti Nobelovej ceny 2013

V Štokholme a Osle si v utorok laureáti prevezmú Nobelove ceny za rok 2013. Za svoj boj za svet bez chemických zbraní si v nórskej metropole vyzdvihnú Nobelovu cenu mieru zástupcovia Organizácie za zákaz chemických zbraní (OPCW). V švédskom hlavnom meste si následne prevezmú Nobelove ceny za medicínu Američania James E. Rothman, Randy W. Schekman a Nemec Thomas C. Südhof, za fyziku Belgičan François Englert a Brit Peter W. Higgs, za chémiu Američania Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel a za ekonómiu Američania Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller. Nositeľka Nobelovej ceny za literatúru Alice Munroová sa však na ceremónii nezúčastní. Dôvodom je slabé zdravie 82-ročnej kanadskej spisovateľky. Cenu za ňu preto od švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva prevezme jej dcéra. Ceny sú dotované sumou osem miliónov švédskych korún (okolo 900 000 eur).OPCW a dohovor o chemických zbraniach podľa Nobelovho výboru definovali chemické zbrane ako neprijateľné podľa medzinárodného práva. Organizácia si cenu prevezme na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.

Cena zahŕňa diplom, medailu a finančnú odmenu v sume takmer milión eur. Turecký riaditeľ OPCW Ahmet Üzümcü v pondelok uviedol, že peniaze použijú na vytvorenie vlastnej ceny, ktorou budú odmeňovať ľudí prispievajúcich k ich úsiliu zbaviť svet chemického arzenálu.

Obrazom: Odovzdávanie Nobelových cien 2013

Organizácia pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu dohliada na plnenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní a o ich zničení, pričom úzko spolupracuje s jednotlivými členskými štátmi. Organizácia patrí z hľadiska medzinárodných štruktúr medzi najväčšie, keďže združuje 189 členských štátov.

Viac o poslednej rozlúčke s Nelsonom Mandelom nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

Dve krajiny, Izrael a Barma spomínaný dohovor podpísali, avšak zatiaľ neratifikovali. Štyri krajiny, Angola, Egypt, Somálsko a Severná Kórea, zatiaľ nepristúpili k podpisu ani k prijatiu dohovoru. Sýria dohovor prijala len nedávno. Aktuálnou úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať práve sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou OSN.

Prehľad ocenení v roku 2013:

Nobelovu cenu za ekonómiu získala empirická analýza cien

Nobelovu cenu za mier získali chemickí inšpektori

Nobelovu cenu za literatúru získala Kanaďanka

Za prepojenie počítačov s chémiou získali Nobelovu cenu

Nobelova cena patrí vedcom, ktorí popísali pôvod vesmíru

Nobelovu cenu za medicínu získali Američania a Nemec

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.