Nerobte si obavy, keď sa vaše deti hrajú so zbraňami

0
845

Veľa rodičov je znepokojených, keď sa ich detí hrajú na strieľačky a kladú si otázky „čo to z nich len vyrastie, prečo ich to násilie tak fascinuje, prečo ich strelné zbrane tak priťahujú?“ Môžete byť pokojný, je to úplne prirodzené. Zbrane sú spojené s dominanciou a mocou a práve to je to, po čom väčšina samcov v prírode túži. Nielen ľudia, ale aj levy, jelene, opice či barany. Všetci odjakživa zvádzajú súboje o to, kto bude dominantný a vodca skupiny. U ľudí to v súčasnosti prebieha bez súbojov, ktoré sa zvádzajú v zvieracej ríši, no princíp je podobný.

Môžu za to gény

Prečo chlapcov viac fascinujúce nepriestrelné vesty, zbrane a hranie sa na vojakov či policajtov a dievčatá zase bábiky a starostlivosť o ne? Môže za to hlavne testosterón, ktorého majú chlapci/muži v krvi oveľa viac ako dievčatá/ženy. Aj preto im pripadajú súboje o moc prirodzené. Môžu za to gény, nie to, že by sa dieťa narodilo s tým, že budú zlé a bude chcieť po každom strieľať. Je to o tom, že chce mať rešpekt, moc a byť vodcom tej svojej skupiny. A práve toto všetko si môže vydobyť aj vďaka zbraniam.

Je to nebezpečné?

Nie, neexistuje žiadna štúdia či výskum, ktorý by potvrdil, že chlapci, ktorí sa v mladosti radšej hrávajú na policajtov, vojakov a strieľačky, sú agresívnejší ako tí, ktorí sa radšej hrávajú s autíčkami. Aj preto nie je žiadny dôvod im tieto hry zakazovať, jediné, čo tým môžete dosiahnuť, je presný opak. Miesto toho sa snažte deťom vysvetliť, aký je rozdiel medzi hračkárskou a skutočnou zbraňou. Toto je to najlepšie čo môžete urobiť.

Nechajte to na čas

Časom ich táto záľuba možno prejde, začnú sa viac zaujímať o počítačové hry, dievčatá či knihy. To nikdy dopredu neviete. Ale je tu aj možnosť, že im to vydrží až do dospelosti, potom sa prihlásia do armády, dostatočné nočné videnie, maskáče, zbrane a stanú sa vojakom. Aj takto môže skončiť detská záľuba v hračkárskych zbraniach.

 

FOTO: © [fotografa name] / Dollar Photo Club