Nepočujúcim dajú novú šancu na vrátenie sluchu

0
678

RUŽOMBEROK 20. januára (WEBNOVINY) – V Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok-Fakultná nemocnica zavádzajú unikátnu operačnú technológiu.

Ide o verejnosti dosiaľ málo známu metódu voperovania implantátu pacientom so sluchovým postihnutím, ktorým tak podľa prednostu Kliniky otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku Mariána Sičáka dajú novú šancu na vrátenie sluchu.

Umožní aj telefonovať

Ružomberská nemocnica patrí k trom centrám na Slovensku, ktoré využívajú tieto typy operácií. "Dnešná dvojhodinová operácia však bude na Slovensku prvá, pretože takýto implantát sa ešte nevyužil. Budeme sa snažiť vybaviť každého slovenského pacienta, ktorý bude indikovaný na takúto operáciu. Ročne budeme aplikovať päť až 10 implantátov, postupne chceme počet zvyšovať. Operáciu zaplatí zdravotná poisťovňa z limitu nemocnice," konštatoval zástupca riaditeľa nemocnice Ladislav Slobodník.

"Ak človek prišiel o sluch postupne, implantát mu umožní, aby začal vnímať zvuk, reč, prípadne aj telefonovať. Samozrejme, nie je to plnohodnotná náhrada sluchu ako nám dáva príroda, ale je to podobné. Kvalitu navrátenia sluchu po operácii môžeme odhadnúť podľa stupňa poškodenia sluchu. Implantát je elektróda, ktorá sa zavádza do slimáka v uchu. Pacientovi zostane na celý život," povedal Sičák.

Zľava od výrobcu

Implantát novej kategórie poskytuje vyššiu kvalitu sluchovej funkcie, pretože je plne automatizovaný. "Vyberá si prostredie, v ktorom bude pacient počúvať a vie si upraviť mód, ktorým bude prenášať zvuk. Teda bude rozdielne pracovať, keď bude pacient počúvať hudbu, alebo bude povedzme v rušnom alebo tichšom prostredí," vysvetlil Sičák.

O výbere pacientov budú rozhodovať indikačné kritériá. "To znamená, aká je porucha sluchu, anatomické pomery, typ vývojovej chyby vo vnútornom uchu, vek a ďalšie. Nejde len o chirurgickú operáciu, ale aj o pooperačnú starostlivosť," vymenoval Sičák. Implantát bude stáť vyše 23-tisíc eur. "Výrobca poskytol zľavu, teda ide o rovnakú cenu, akú mali doterajšie implantáty používané na Slovensku," podotkol Sičák. Ročne sa na Slovensku podľa neho narodí približne 60 detí bez sluchu a ďalší ľudia o sluch postupne prichádzajú.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.