Plánovaná pomoc rakúskym bankám bude stačiť, tvrdí minister

0
629

VIEDEŇ 20. januára (WEBNOVINY) – Rakúsko na pomoc svojmu bankovému sektoru neminie viac ako stanovených 5,8 miliardy eur.

V nedeľu to uviedol rakúsky minister financií Michael Spindelegger pre denník Österreich. Stanovený limit by mal stačiť aj napriek tomu, že objem nesplácaných úverov v banke Hypo Alpe Adria stúpol. Hodnota nesplácaných úverov a problémových investícii tejto banky je v súčasnosti približne 18 miliárd eur.

Na otázku novinárov, či bude limit vo výške 5,8 miliardy eur dostatočný, minister odpovedal: "S plnou vážnosťou to predpokladáme, chceme dokonca minúť ešte menej." Rakúsko zvažuje, že na pomoc banke Hypo Alpe Adria vytvorí takzvanú "zlú" banku. Dlhy banky by tak nevstúpili do verejných financií krajiny.

Druhou možnosťou je, že dlhy banky sa vo verejných financiách Rakúska objavia. Vtedy by však vládny dlh krajiny stúpol na 80 % hrubého domáceho produktu (HDP) a Rakúsko by sa mohlo dostať na pokraj zhoršenia ratingu. Od roku 2008 rakúski daňoví poplatníci poskytli banke 4,8 miliardy eur. Minister však chce teraz pomoc banke nastaviť tak, aby sa na nej daňoví poplatníci nepodieľali. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.