Náter na drevo: Podľa čoho rozpoznať ten správny?

0
1587

Všetko časom starne a opotrebúva sa, drevo nevynímajúc. Na trhu je našťastie dostatok náterov, ktoré obľúbeným dreveným predmetom v našej domácnosti či záhrade prinavrátia zašlý vzhľad. Ponuka je však široká a zorientovať sa v nej nevie každý.

Čo si pri výbere vhodného náteru všímať, na čo sa sústrediť a podľa čoho vyberať? Tu je niekoľko tipov, ako na to.

Kritériá výberu náteru na drevu

Pred kúpou náteru je dôležité poznať vlastnosti podkladu, ako aj tvar a veľkosť natieranej plochy a tiež jeho umiestnenie – či sa predmet nachádza v interiéri alebo v exteriéri.

Pri dreve viac ako pri iných materiáloch platí, že je ho treba chrániť vhodným náterom, inak ho zub času zmení na nepoznanie. Zabúdať nemožno na pravidelnú impregnáciu, náter vhodnou farbou i lakom na drevo.

Farba na drevo obsahuje farebné pigmenty, ktoré majú tendenciu úplne prekryť prirodzenú kresbu dreva. Aby sme tomu predišli, najskôr by sa mala na drevo naniesť základná a až následne vrchná vrstva náteru. Prácu nám zjednodušia nátery 2 v 1, ktoré obsahujú obidve vrstvy, prípadne nátery 3 v 1 obsahujúce aj medzivrstvu.

V zásade je dobré dodržiavať princíp, že ak drevo natrieme základnou farbou, ktorá je riediteľná vodou, na rovnakej báze by mal byť aj vrchný náter.

Olej a vosk na drevo

Nepodceňujme ani oleje a vosky na drevo. Vplývajú totiž na pohlcovanie a vylučovanie vlhkosti z dreveného povrchu. Vosky sú schopné vytvoriť na dreve odolnú ochrannú vrstvu, ktorá povrch chráni pred znečistením. Moridlá na drevo obsahujú aj farebné pigmenty, avšak drevo len slabo chránia. V porovnaní s farbami však zachovávajú prirodzenú štruktúru dreva. Celkovo olej na drevo podčiarkuje pôvodný vzhľad drevených povrchov a chráni drevo pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi aj pred špinou.