Na Níle sa potopil trajekt, zahynulo vyše dvesto utečencov

0
207

JUBA 14. januára (WEBNOVINY) – V Južnom Sudáne sa na Níle potopil trajekt, pričom zahynulo viac než 200 civilistov. Tí utekali v nedeľu pred bojmi z mesta Malakal, informoval hovorca armády Philip Aguer.

Loď bola preplnená a všetkých 200 až 300 osôb sa utopilo, povedal hovorca. Malakal je vstupnou bránou na ropné polia v regióne Horný Níl a v meste v uplynulých dňoch prebiehali boje.

Konflikt medzi vládnymi silami a povstalcami už z domovov vyhnal podľa OSN okolo 355 000 ľudí. Rokovania s cieľom ukončiť mesiac trvajúci konflikt sa konajú v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba.

Proti armáde slúžiacej prezidentovi Salvovi Kiirovi stojí voľné zoskupenie tvorené zbehmi a etnickými militantmi, za ktorých veliteľa je považovaný bývalý viceprezident Riek Machar. Podľa údajov OSN si boje v najmladšej krajine sveta za mesiac vyžiadali určite viac ako tisíc obetí na životoch, nezávislá organizácia International Crisis Group však predpokladá, že skutočný počet sa blíži k desiatim tisícom.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) tiež varoval, že konflikt by mohol vyhnať z domova viac než pol milióna ľudí. Južný Sudán vznikol v roku 2011 odtrhnutím sa od Sudánu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.