Osirotené banky vo východnej Európe prevezme Európska banka

0
385

LONDÝN 14. januára (WEBNOVINY) – Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) je pripravená prevziať podiely v "osirotených" bankách v strednej a východnej Európe (SVE).

Podľa EBRD rastú totiž náznaky, že ich západné materské banky v zvýšenej miere nechávajú napospas osudu. Tento trend ohrozuje stabilitu ekonomík v regióne.

Veľké západné banky sa sťahujú z regiónu SVE, aby zlepšili svoje súvahy pred celoeurópskych hodnotením kvality aktív bánk.

Podľa hlavného ekonóma EBRD Erika Berglofa sú obzvlášť vystavené riziku banky v Maďarsku a Slovinsku, hoci finančné domy pobaltských krajín sú tiež blízko prevratných zmien. Je pravdepodobné, že z tohto región odíde viacero západných bánk. "Značný počet dcér veľkých bánk sa stáva sirotami, budú potrebovať nových vlastníkov, a to môže byť úloha pre nás, aby sme do nich vstúpili,“ povedal Berglof.

Hoci obavy o slovinský bankový sektor sa zmiernili po tom, ako krajina minulý mesiac začala záchrannú operáciu svojho bankového sektora, Berglof si nemyslí, že Ľubľana prekonala všetky problémy. "Budú potrebné mnohé ťažké rozhodnutia. Značný počet bánk sa bude musieť zatvoriť alebo zlúčiť,“ uviedol.

Guvernér maďarskej centrálnej banky György Matolcsy minulý mesiac povedal, že štyri z ôsmich veľkých zahraničných bánk, ktoré spolu poskytujú 70 % úverov v krajine, môžu ukončiť svoje operácie v Maďarsku počas nasledujúcich šiestich až 18 mesiacov. Berglof ďalej uviedol, že krajiny so značným objemom nesplácaných úverov, sú najzraniteľnejšie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.