Na chemické zbrane použijú talianske prístavy

0
332

ZAHREB/RÍM 16. decembra (WEBNOVINY) – Na preloženie sýrskych chemických zbraní z dánskych a nórskych lodí na americké budú v decembri využité talianske prístavy, a nie chorvátske.

Dohodu na takomto postupe potvrdili v nedeľu obe strany. Chorvátsky premiér Zoran Milanovič, ktorý minulý týždeň potvrdil záujem Záhrebu pomôcť pri likvidácii chemických zbraní, v nedeľu uviedol, že jeho vládu oslovili neskoro, pričom Taliani po dlhých rokovaniach nakoniec súhlasili.

Podľa nedeľňajšieho stanoviska talianskeho ministerstva zahraničných vecí je takáto pomoc tou maximálnou, akú môže Rím ponúknuť. Rezort zároveň dodal, že sa nebezpečný arzenál, ktorý naložia v sýrskom prístave Ládikía, sa v žiadnom prípade nedotkne územia Talianska.

V prístavoch ich totiž okamžite preložia na lode USA, ktoré ich na špeciálne upravenom pravidle zlikvidujú vo vodách Atlantického oceánu.

Na základe v septembri prijatej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas na zničenie svojich chemických zbraní do konca júna 2014. Ich objem sa odhaduje na približne tisíc ton. Ako o potenciálnych likvidátoroch sa hovorilo o viacerých krajinách – Belgicko aj Albánsko to odmietli, Nóri poskytli lode, zvyšok je na USA. Zbrane musia byť odvezené zo Sýrie do konca decembra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.