Muž dal 10-ročnej sestre samovražednú vestu s výbušninami

0
184

KANDAHÁR 7. januára (WEBNOVINY) – Afganská polícia pátra po veliteľovi Talibanu, ktorý v juhoafganskej provincii Helmand údajne prinútil svoju 10-ročnú sestru obliecť si vestu s výbušninami.

Ministerstvo vnútra informovalo, že dievča zatkli skôr, ako stihla výbušniny aktivovať. Na tlačovej konferencii v pondelok dievča povedalo, že brat jej prikázal, aby vykonalo samovražedný útok, no v poslednej minúte sa rozhodlo tak neurobiť. "Brat mi povedal, aby som si obliekla čiernu vestu a pri policajnej stanici stlačila tlačidlo," povedala novinárom. "Išla som popri rieke a rozhodla som sa vestu zhodiť. Môj brat ušiel a polícia ma zatkla. Brat mi povedal, že sa mi nič nestane." Polícia v provincii teraz incident vyšetruje. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že dievča povedalo polícii rozličné verzie udalosti.

Dievčenské samovražedné útočníčky sú v Afganistane veľmi zriedkavé, na rozdiel od malých chlapcov, ktorých Taliban využíva na samovražedné akcie. Podobnú taktiku používali aj v Iraku, kde často presviedčali postihnuté deti, aby si obliekli vesty s výbušninami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.